Prowadzenie biznesu w chmurze to coraz częstszy standard wśród mikroprzedsiębiorców, biur rachunkowych czy małych i średnich przedsiębiorstw. Dla tych firm, które nie chcą od razu przenieść całej działalności do chmury takie rozwiązanie to rozszerzenie możliwości, z których korzystają na co dzień. Zwłaszcza, że dla większości z nich wygoda obsługi aplikacji chmurowych oraz bezpieczeństwo danych są bardzo ważne.
Czym jest chmura obliczeniowa?
Zanim przejdziemy do przedstawiania zalet i rodzajów chmury obliczeniowej, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czym w ogóle ona jest? Chmura obliczeniowa (ang. Cloud computing) jest to zewnętrzna sieć serwerów i centrów przetwarzania danych, które przy wykorzystaniu Internetu umożliwią korzystanie z szeregu usług i funkcjonalności. Dodatkowo w przypadku chmury obliczeniowej nie potrzebny jest zakup własnych serwerów czy dysków. Umieszczenie jakiegokolwiek z zasobów w chmurze obliczeniowej zmienia jego lokalizacje, w żaden sposób nie zmienia sposobu korzystania z niego. W chmurze możesz uruchomić oprogramowanie ERP, narzędzia do wykonywania kopii zapasowych wraz z ich przechowywaniem oraz infrastrukturę IT (serwery i oprogramowanie baz danych).
SaaS – oprogramowanie jako usługa
Korzystanie z oprogramowania umieszczonego w chmurze nazywa się często modelem SaaS (ang. Software as a service), jest to jedna z możliwości licencjonowania systemów klasy ERP.
W następstwie upowszechnienia dostępu do Internetu oraz rozwoju rozwiązań chmurowych obecnie bardzo duża ilość rozwiązań może być dostępna z poziomu przeglądarki internetowej, od prostych aplikacji aż po zaawansowane systemy B2B wspomagające zarządzanie nawet najważniejszymi procesami biznesowymi w przedsiębiorstwach. Pojęcie SaaS (ang. Software as a Service) czyli inaczej oprogramowanie jako usługa wykształciło się ponieważ, sam fakt udostępniania oprogramowania jest utożsamiany bardziej z usługą, aniżeli z procesem jego instalacji i wdrożenia w siedzibie odbiorcy.
Dzięki umieszczeniu oprogramowania ERP w chmurze użytkownicy otrzymują spersonalizowany system, który może korzystać ze wszystkich funkcjonalności technologii cloud computing.
W takim modelu to producent oprogramowania jest odpowiedzialny za ciągłość działania programu, jego aktualizacje oraz rozwój, zmuszony jest również, aby zwrócić uwagę na zapewnienie klientowi wszystkich niezbędnych zasobów sprzętowych, potrzebnych do poprawnego funkcjonowania systemu. Z perspektywy klienta jest to duże uproszczenie, gdyż może on wchodzić do systemu w trybie online poprzez przeglądarkę internetową. W celu skorzystania z takiego programu odbiorca potrzebuje jedynie urządzenia, które posiada dostęp do Internetu – komputera, tabletu lub smartfona.
Użytkownicy SaaS doceniają taki model z co najmniej kilku względów:
- Nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowych wydatków na sprzęt
- Brak konieczności przeprowadzanie instalacji
- Brak konieczności wdrożenia systemu u siebie
- Brak kosztów związanych z utrzymaniem zasobów, tak aby zapewniona był ciągłość działania systemu
- Brak potrzeby kontrolowania aktualizacji i instalacji nowych wersji
Chmury obliczeniowe mogą posiadać takie funkcjonalności jak:
- Fakturowanie – w programie z fakturami można zrobić praktycznie wszystko. System między innymi posiada funkcje takie jak wygodne wprowadzanie dokumentów do systemu (w tym w formie skanu dzięki funkcji OCR), wystawianie dokumentów sprzedaży czy kosztowych, tworzenie bazy kontrahentów i produktów oraz zarządzanie obiegiem dokumentów
- Księgowość – chmura pozwala na samodzielne prowadzenie swojej księgowości. Bez problemu można księgować dokumenty, zarządzać środkami trwałymi, rozliczać się z ZUS i US. Drugą opcją jest przekazanie dostępu do aplikacji swojemu księgowemu, wtedy Ty będziesz mógł skupić się na innych zadaniach.
- Kadry i Płace – chmura daje możliwość dodawać umowy, prowadzić ewidencję czasu pracy czy generować wymagane deklaracje ZUS i US. Wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami. A w przypadku zatrudniania pracowników, możliwy jest dostęp do rejestru pracowników, rozliczeń wynagrodzeń czy delegacji.
- Zarządzanie magazynem – dzięki systemowi istnieje możliwość bieżącego kontrolowania stanów magazynowych oraz generować wszystkie potrzebne dokumenty, w tym m.in. Przyjęcia Zewnętrzne (PZ), Przyjęcia Wewnętrzne (PW), Wydania Zewnętrzne (WZ) oraz Rozchód Wewnętrzny (RW).
Opcje chmury obliczeniowej udostępniają między innymi oprogramowania takie jak enova365 oraz Symfonia.
Team Wercom
czerwiec 2022