Z jakimi zmianami muszą liczyć się przedsiębiorcy?
O planach rządu dotyczącego wprowadzenia centralnego rejestru faktur pisaliśmy już w sierpniu. Teraz znamy już szczegółowe założenia oraz konkretne termin, ponieważ e-faktura przyjęta przez Radę Ministrów. Zgodnie z poprzednimi informacjami, pierwszy- dobrowolny etap wprowadzenia e-faktury jako dopuszczalnej formy dokumentowania sprzedaży będzie już w październiku tego roku.
Obligatoryjne e-faktura wejdzie w życie w 2023 roku.
Ministerstwo Finansów wymienia szereg zalet takiego rozwiązania. Zwraca się uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo dokumentów, które w cyfrowej wersji są o wiele bardziej odporne na ludzkie błędy, takie jak uszkodzenia dokumentów lub ich zagubienie. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, wdrożenie e-faktur znacznie ułatwi rozliczenie obrotu, a co się z tym wiążę, skróci się czas oczekiwania na zwrot podatku VAT z 60 do 40 dni. Nowa zmiana redukuje część zadań podatkowych np. nie będzie trzeba przechowywać faktur wystawionych w (Krajowym Systemie e-Faktur) czy nie będzie trzeba przesyłać na żądanie organów struktury JPK_FA. Zdaniem MF, wprowadzenie e-faktur przyśpieszy także dokonywanie transakcji gospodarczych, ponieważ faktura zawsze trafi do kontrahenta.
Dodatkowo, zmiany przewidywane są w obszarze rozliczania podatku VAT, czyli SLIM VAT 2 (Simple Local And Modern VAT)
SLIM VAT 2 to usunięcie długiej listy niepotrzebnych obowiązków, które dotychczas ciążyły na przedsiębiorcach. Przyjęte uproszczenia są efektem dialogu z biznesem, odpowiadają na jego realne potrzeby. Wynikają z głosów pojedynczych przedsiębiorców oraz ich przedstawicieli – potrzebę ich wdrożenia zgłaszali m. in. Rzecznik MŚP, Konfederacja Lewiatan i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. – wskazuje wiceminister Jan Sarnowski.
Wejście w życie CRF budzi niepokój szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które muszą przygotować się w stosunkowo krótkim czasie na poważne zmiany prawne. Dlatego warto zasięgnąć szczegółowych informacji z wiarygodnych źródeł. Dzięki współpracy z Radcami Prawnymi i Doradcami Podatkowymi Staniek & Partners Law for Industry został przeprowadzony pierwszy bezpłatny webinar dotyczący e-faktur. Szkolenia odbywają się w ramach cyklu Akademii Podatków i Prawa.
Kolejny cykl szkoleń dotyczący faktury ustrukturyzowanej i zmian planowany jest na październik 2021r. Z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników, zainteresowanych udziałem w spotkaniu online, prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres biuro@wercom.pl. Wówczas zostaną Państwu przekazane wszystkie najważniejsze informacje.
Więcej informacji zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.
Team Wercom
wrzesień 2021