Skip to main content
Blog

Jak rozliczać koszty niefunkcjonującej firmy?

Od ponad roku mierzymy się z sytuacją epidemiologiczną,  która przyczynia się do naprzemiennego otwierania i zamykania się gospodarki. Poszkodowane są przedsiębiorstwa, m.in. siłownie, restauracje, firmy transportowe, czy eventowe. Potwierdzają to dane pochodzące z GUS: ponad 50% przedsiębiorców związanych z usługami z zakresu zakwaterowania i gastronomii uważa, że skutki COVID-19 mogą zagrozić funkcjonowaniu ich firmy. Obecnie, z biznesowego punktu widzenia trudno przewidzieć co wydarzy się za tydzień. Panujące warunki nie są dogodne dla prowadzenia przedsiębiorstwa. W związku z niepewną sytuacją gospodarczą wielu branż, część właścicieli firm postanowiło wstrzymać lub zakończyć swoją działalność. Niektórzy zostali do tego prawnie zmuszeni.

Długoterminowe zobowiązania kontraktowe sprawiają, że ponosić koszty można w momencie, gdy mało prawdopodobne jest wypracowanie zysku. Możliwe jest jednak ograniczenie strat, na przykład poprzez odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z dokonywanymi zakupami.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. “Jest to kluczowe dla zasady neutralności, czyli podstawy podatku od towarów i usług.” Ważne jest, aby nabywane dobra były bezpośrednio powiązane z działalnością firmy, inaczej nie mogą być objęte przepisem. Kontrole wydatków przez Urząd Skarbowy mają znaczenie przy weryfikacji, czy dany zakład pracy rzeczywiście zamknął działalność.

Podatnik nie będzie miał jednak prawa odliczenia podatku VAT naliczonego, jeżeli zostanie wykreślony z rejestru podatników VAT. Taka sytuacja może zaistnieć w przypadku, gdy objęty będzie zakazem prowadzenia działalności i handlu i w związku z tym nie dokonał żadnych sprzedaży oraz zakupów związanych z działalnością. Może on w tej sytuacji zostać wykreślony z  rejestru podatników VAT, jeżeli zgodnie z art. 96 ust. 9a pkt 3 ustawy o VAT: „składał przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracje, o których mowa w art. 99 ust. 1, 2 lub 3, w których nie wykazał sprzedaży, nabycia towarów lub usług ani importu towarów z kwotami podatku do odliczenia”.

W celu uniknięcia takiej sytuacji należy przynajmniej raz na 6 miesięcy dokonać zakupu, aby nie wystawiać faktur „zerowych”, na podstawie których można zostać wykreślonym z rejestru podatników VAT.

W jaki sposób system enova365 może wesprzeć właścicieli firm i księgowych? Dzięki przejrzystej ewidencji dokumentów w module księgowym i handlowym. Usprawnia to działanie biznesu i minimalizuje ryzyko popełnienia błędu. Dodatkowo oprogramowanie enova365 ułatwia komunikację pomiędzy przedsiębiorstwem, a państwowymi urzędami poprzez e-serwisy.

Więcej informacji zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

 

  

Team Wercom
maj 2021 r.

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link