Skip to main content
ArtykułyWpisy

Nowa struktura JPK_VDEK

Rok 2020 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim, kolejne bardzo ważne zmiany dla podatników, jedną z nich jest Nowa Struktura JPK_VDEK, która zastąpi JPK_VAT oraz deklaracje VAT

Jednolity plik kontrolny to znany od 2016 roku sposób raportowania danych dla urzędów skarbowych. Stał się na tyle powszechnym narzędziem urzędników i skuteczną formą kontroli. Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to dokument elektroniczny zawierający dane o operacjach gospodarczych za dany okres. Jest tworzony poprzez zaciągnięcie z programów księgowych danych i ułożenie ich w określonym, standardowym układzie i formacie. Dane te dotyczą m.in. ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), podatkowej księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR), ksiąg rachunkowych (JPK_KR) oraz faktur VAT (JPK_FA).

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązywać będzie nowa struktura o nazwie JPK_VDEK, która zastąpi JPK_VAT oraz deklaracje podatkowe w podatku VAT. Do złożenia JPK_VDEK zobowiązani są czynniki podatnicy VAT- tacy, którzy opłacają i rozliczają podatek od towarów i usług, wynika to z art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
Według Ministerstwa Finansów wprowadzenie JPK_VDEK zdaniem ma zmniejszyć liczbę składanych deklaracji i informacji podatkowych w obszarze podatku VAT oraz uprościć system podatkowy w Polsce. Co za tym idzie, nastąpi szybsza weryfikacja przesyłanych danych, która wpłynie m.in. na skrócenie czasu dokonywanych zwrotów nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym oraz obniży koszty związane z analizą informacji podatkowych. Dla przedsiębiorców szczególną korzyścią z wprowadzenia pliku JPK_VDEK będzie oszczędność czasu oraz uproszczenie formalności związanych z zaniechaniem składania deklaracji VAT-7 lub deklaracji VAT-7K. W przypadku ewentualnych rozbieżności podatkowych wystąpi konieczność korekty jednego pliku, a nie zarówno deklaracji VAT i JPK_VAT jak to ma miejsce obecnie.

Każdego miesiąca do Ministerstwa Finansów wpływa około 2 mln plików JPK.

JPK_VDEK ma zastąpić: obecny plik JPK_VAT, wszystkie deklaracje VAT, tj. VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD.  Nowe obowiązki w zakresie przesyłania JPK pliku JPK_VAT wejdą w życie już 1 kwietnia 2020 dla dużych podatników (ponad 250 osób zatrudnienia i obroty przekraczające 50 mln euro lub ponad 250 osób zatrudnienia, gdzie suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro)  oraz 1 lipca 2020 r. – dla pozostałych. Za błędy w przygotowaniu pliku JPK_VAT przewidziana jest sankcja karna w wysokości. To kara administracyjne za przesłanie nowego pliku JPK_VAT, który nie spełnia wymogów co do rzetelności i prawidłowości.

Chcąc zapobiec ewentualnym nieprzyjemnością, przedsiębiorstwa powinny wyposażyć się w programy finansowo-księgowe, które zapewnią bezpieczeństwo i pozwolą podatnikom spać spokojnie. Dodatkowo, inwestycja w funkcjonalne oprogramowanie usprawni i zautomatyzuje codzienną, cykliczną pracę przedsiębiorstw. Będąc na rynku prawie 15 lat, doskonale wiemy z jakimi problemami borykali się nasi klienci zanim podjęli z nami współpracę. Spora część z nich, nawiązała kontakt, aby dowiedzieć się o programach czegoś więcej bądź z ludzkiej ciekawości. Finalnie zostali z nami, korzystają z oprogramowania i są naszą najlepsza wizytówką.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy na pewno odpowiedzą na wszystkie pytania i przeprowadzą audyt, tak aby program był dostosowany do Państwa potrzeb.

 

Źródła: http://www.biznes-firma.pl, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link