16 czerwca 2024 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa ta ma na celu wprowadzenie od lipca 2024 roku obowiązku stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Obowiązek KSeF (Krajowy System e-Faktur) uchwalony przez Sejm
Podczas głosowań Sejm przyjął kilka poprawek do ustawy, doprecyzowujących jej zapisy. Wśród zmian znalazły się m.in. zapisy, na mocy których okres awarii będzie wyznaczać moment publikacji komunikatów o początku oraz zakończeniu awarii. Posłowie dodatkowo wprowadzili możliwość ogłoszenia komunikatu o kolejnej awarii w systemie.
Omawiana ustawa ma na celu wprowadzenie od 1 lipca 2024 roku obowiązku wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF. Obecnie Krajowy System e-Faktur jest systemem dobrowolnym. Obowiązek będzie dotyczyć faktur, potwierdzających transakcje między przedsiębiorcami. Obligatoryjny KSeF nie obejmie sytuacji, kiedy kupującym jest konsument. Przejście na elektroniczny system wystawiania faktur ma ułatwić walkę z wyłudzeniami podatku VAT.
Dodatkowo obowiązkowy KSeF (Krajowy System e-Faktur) ma na celu unowocześnić procesy fakturowe, obieg dokumentów oraz wykorzystywane przez przedsiębiorców systemy do fakturowania. Zakłada się, że prowadzenie jednolitego standardu e-faktury pozwoli na uproszczenie procesu dokumentowania transakcji. Dodatkowo zadaniem KSeF jest przyśpieszenie i zautomatyzowanie przetwarzania oraz archiwizacji dokumentów.
Zobacz też: Jak przygotować firmę na wprowadzenie KSeF?
Najważniejsze elementy obowiązkowego KSeF
Ministerstwo Finansów wskazuje najważniejsze założenia ustawy:
- Przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.
- Termin obowiązkowego wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT wydłużono o dodatkowe pół roku – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.
- Faktury z kas rejestrujących będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.
- Do 31 grudnia 2024 r. paragon fiskalny z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona.
- KSeF nie będą objęte faktury konsumenckie (B2C) .
- Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) będą wyłączone z KSeF.
- Dodatkowo wyłączone z KSeF będą faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS.
- Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF.
- W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline.
- Doprecyzowanie daty wystawienia oraz innych kwestii ważnych dla procesu wystawiania faktur podczas awarii oraz w trybie offline.
- W okresie awarii i w trybie offline możliwe będzie wystawianie faktur korygujących.
- Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
- Likwidacja not korygujących w KSeF i poza KSeF.
Zobacz: Dlaczego warto zdecydować się na Symfonia KSeF?
Od 1 stycznia 2022 r. Polscy przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury poprzez KSeF. Obecnie e-faktura jest jedną z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Team Wercom
czerwiec 2023
źródło: www.gov.pl