Projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) został przyjęty przez rząd
Wprowadzenie do obiegu Krajowego Systemu e-Faktur ma przyśpieszyć cyfryzacje sektora publicznego. Docelowo takie działanie ma w znaczący sposób ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. KSeF może być przez polskich przedsiębiorców testowany dobrowolnie od ponad roku, jednak obowiązek takiego wystawiania faktur wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r.
Według Ministerstwa Finansów Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie:
- Procesów fakturowych,
- Obiegu dokumentów,
- Wykorzystanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.
Na stronie Ministerstwa można przeczytać, że jednolity standard e-faktury ma na celu uprościć proces dokumentowania transakcji, przyśpieszyć i zautomatyzować wystawianie, przetwarzanie, a także archiwizację dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentów ma pozwolić przedsiębiorcom obniżyć koszty prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy na bieżąco mają dysponować informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej działalności.
Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy mogą testować wystawianie faktur poprzez KSeF. Obecnie jest to jedna z form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Krajowy System e-Faktur ma być obligatoryjny od 1 lipca 2024 r.
Użytkownicy oprogramowania Symfonia już od jakiegoś czasu mogą testować Symfonia KSeF czyli kompleksowe rozwiązanie chmurowe do zarządzania dokumentami elektronicznymi.
enova365 także już teraz umożliwia łatwą integrację z Krajowym Systemem e-Faktur i usprawnia obieg dokumentów.
Więcej informacji na temat KSeF uzyskasz u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu!
Team Wercom
maj 2023
źródło: www.gov.pl