Wdrożenie systemu ERP- 6 najważniejszych zagadnień
Ostatnie dni w roku kalendarzowym obligują do podsumowania tegorocznych działań. Zarówno tych osobistych jak i zawodowych, biznesowych. Czas na ustalanie nowych celów, projektów czy zadań. Procesy cyfryzacji dostępne na każdym kroku motywują dodatkowo do wprowadzania usprawnień i automatyzacji pracy. Sytuacja epidemiologiczna, sprawiła, że przedsiębiorcy w jeszcze krótszym czasie musza podejmować kluczowe decyzje. Najczęściej brakuje im do tego odpowiednich narzędzi. My jako specjaliści w swojej branży, od 15-lat wspieramy firmy w odpowiednim doborze rozwiązań. Z doświadczenia wiemy, że wdrożenie systemu ERP to jedno z najlepszych rozwiązań dla firm. Oprogramowanie klasy ERP nie musi być rozbudowanym, wielomodułowym narzędziem. Czy MŚP również wykorzystają jego zalety?
System ERP to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, z uwzględnieniem obszarów biznesowych tj. księgowość, sprzedaż, magazyn, kadry i płace, produkcja czy serwis. Tłumacząc dosłownie z ang. Enterprise Resources Planning otrzymujemy ‘’planowanie zasobów’’. W praktyce oznacza to objęcie kontroli nad najważniejszymi zasobami i procesami. Co więcej, to co wyróżnia system ERP to praca na jednej wspólnej bazie danych. Innymi słowy wprowadzony dokument w jednym obszarze np. w module finansowo-księgowym jest widoczny przez innych użytkowników np. w dziale handlowym. Przekłada się to bezpośrednio na wysoki komfort i znaczną efektywność pracy użytkowników.
Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuje systemu ERP?
W udzielonym do Poznańskiego Prestiżu wywiadzie- prezes Bartosz Pawlak o analizie przedwdrożeniowej mówi następująco- ‘’My nazywamy audytem sytuację, w której chcemy poznać część lub wszystkie procesy w przedsiębiorstwie. O analizie mówimy wtedy, kiedy chcemy jeden z tych procesów zmienić lub poprawić. W przedsiębiorstwach, które bardzo dobrze znamy najczęściej nie potrzebujemy audytu. Tutaj możemy mówić o mini diagnozie czy mini analizie potrzeb, bo zdajemy sobie sprawę z niektórych niedoskonałości procesów w firmach. U nowych klientów, chcąc dobrze wdrożyć system, musimy wykonać analizę, żeby zrozumieć sposób ich funkcjonowania i poznać dokładnie ich potrzeby. Jest to bardzo ważny element, gdyż niewłaściwie, pobieżnie zdiagnozowane wymagania rzutują potem na komfort pracy oraz zadowolenie klienta z wdrożonego oprogramowania.”
Oczywiście, że nie. System ERP to nie tylko oprogramowanie dla dużych spółek. Wzrasta świadomość przedsiębiorców na temat innowacyjności i usprawniania pracy organizacyjnej w firmach. Zdaniem Panorama Consulting Solutions Research Report około 70% przedsiębiorstw przyznaje, że system ERP spełnia ich oczekiwania. Potwierdza to wzrostową tendencję popularności tego systemu, który nie jest stworzony wyłącznie dla dużych firm. Ważna jest funkcjonalność i korzyści, które przedsiębiorstwo może osiągnąć.
Czy wdrożenie zawsze wygląda tak samo?
My jako przedsiębiorstwo z równo piętnastoletnim stażem we wdrażaniu systemów ERP możemy powiedzieć, że nie ma utartego schematu tego procesu. Przyświeca nam jedna idea- zaimplementowanie oprogramowania w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu naruszało procesy zachodzące w firmie i aby było zgodne z założeniami producenta. Kluczową kwestią dla nas komunikacja, dzięki której jesteśmy w stanie jak najtrafniej zidentyfikować potrzeby klienta. Naszym zdaniem każde przedsiębiorstwo jest inne. Powszechny proces cyfryzacji i technicyzacji sprawia, że nawet jednoosobowe działalności gospodarcze wprowadzają znaczącą ilość systemów oraz raportów, które za nich wykonują część pracy.
Ile środków potrzebuje na start?
Jeszcze niedawno, wydawało się, że przedsiębiorstwo musi dysponować dużym kapitałem, aby przymierzyć się do wdrożenia systemu ERP. Obecnie, bariery wejścia są znacząco niższe. Producenci systemów ERP oferują model abonamentowy- forma subskrypcji rocznej. Jej koszt jest zdecydowanie mniejszy i większa liczba firm może sobie pozwolić na zaimplementowanie takiego systemu. Mamy świadomość, że wiele firm opiera swoje zarządzanie o arkusze kalkulacyjne, której jeszcze parę lat temu były dobrym narzędziem. Współcześnie widzimy ich spore ograniczenia i wady. Aby podnieść swoją konkurencyjność i poprawić wewnętrzne procesy w przedsiębiorstwie, zalecamy wdrożenie systemu ERP.
Wdrożenie systemu ERP i na tym koniec współpracy?
Zdecydowanie nie. Zgadzając się na wdrożenie systemu ERP, klient powinien mieć świadomość, iż jego zaangażowanie nie kończy się w momencie podpisania umowy. Żeby rozwiązanie zostało zaimplementowane sprawnie i efektywnie, przedsiębiorstwo powinno czynnie brać udział w projekcie od samego początku aż do końca. Ważni dla nas są pracownicy na każdym poziomie hierarchii. Ich doświadczenie oraz codzienne bolączki są podstawą do to tworzenia rozwiązań, które pomogą im w ich codziennej pracy. Wdrożenie systemu ERP, aktualizacja lub przejście z jednego systemu na inny należą do bardzo złożonych procesów, wymagających od wszystkich dużego zaangażowania oraz szybkiej komunikacji między zespołem pracowników, a naszymi konsultantami i programistami.
Jak wdrożenie systemu ERP to tylko z NAJLEPSZYMI!
Nieprzerwanie od 15-lat znajdujemy się w gronie Złotych Autoryzowanych Partnerów Sage 🥇
Certyfikat jest potwierdzeniem najwyższych umiejętności i kompetencji. Cieszymy się, że nasza praca i wkład w rozwój produktów został doceniony przez Naszych Klientów i Producenta Sage.