Zmiany Prawne w Biurze Rachunkowym
Ubiegłoroczne dane statystyczne pokazują, że w Polsce działalność gospodarczą o charakterze rachunkowo-księgowym prowadzi koło 72 tys. firm. Mowa tutaj o przedsiębiorstwach, które w Polskiej Klasyfikacji Działalności opisane są kodem 69.20.Z. Oferują one swoje usługi ponad dwu milionom przedsiębiorcom. Obecnie biura rachunkowe stoją przed nie lada wyzwaniem jakim jest wszechobecna automatyzacja.
Cyfrowa rewolucja dała o sobie znać już prawie we wszystkich branżach obecnych na rynku. Przedsiębiorstwa niezależnie od specyfikacji dążą do optymalizacji i robotyzacji pracy mając na uwadze redukcję kosztów przy jednoczesnym maksymalizowaniu zysków. Liczba zmian prawnych w ostatnim czasie stała się na tyle duża, że wymaga od firm, a w szczególności od biur rachunkowych większej staranności podczas składania raportów finansowych. Ustawodawca tym sposobem, „zmusza” do zaopatrzenia się w programy, które oprócz sprawnego działania, zapewnią bezpieczeństwo, obecnie niezwykle ważne. Rząd próbuje zmobilizować do zmiany jaką jest przejście z papierowej formy przechowywania dokumentów do elektronicznej. Przykładem tego jest wprowadzenie obowiązku posiadania elektronicznej ewidencji VAT- JPK_VAT. Teraz, to prawodawca jest bodźcem zewnętrznym, kierunkującym przedsiębiorstwa w stronę rozwoju.
Konsekwencje zmian prawnych
Konsekwencją tych zmian jest powstawanie nowych systemów informatycznych oraz ciągłe aktualizacje tych istniejących, aby zadowolić klientów. Jeszcze pod koniec lat 90-tych, chcąc założyć biuro rachunkowego, wystarczało posiadać programy do wystawiania faktury i prowadzenia ksiąg oraz regał z segregatorami. Obecnie, brzmi to jak powrót do zamierzchłej przeszłości, fantastyka i abstrakcja. Mimo, że w większości biur rachunkowych nadal dominuje ‘’potrzeba przekładania papierów’’ to coraz więcej z nich od samego początku inwestuje w niezawodne, nowoczesne programy bądź korzysta z wielu możliwości zmiany systemów na wydajniejsze. Zmniejszenie ilości dokumentów w formie papierowej jest ściśle związane z redukcją etatów, ponieważ teraz oprogramowania komputerowe są w stanie prawie w całości zastąpić ludzką pracę, powtarzalną i schematyczną. Przedsiębiorstwa nie mają już czasu ani chęci na osobiste kontrolowanie pracowników albo programów, zależy im na układzie.
Wszystko to ma bezpośredni wpływ na koszt wejścia nowego biura rachunkowego na rynek. Teraz oprócz wykwalifikowanej kadry, trzeba zainwestować w specjalny program, któremu będzie można zaufać, zakupić komputer, licencje systemu operacyjnego, zakup serwera do gromadzenia danych oraz wykonywania kopii zapasowej. Ważny jest coraz bardziej popularny zakup podpisu kwalifikowanego dla klienta.
Modyfikacja goni modyfikację
Szereg nowych regulacji rozpoczyna obowiązywać już od 1 stycznia 2020 r. Księgowi muszą pozostawać w gotowości wobec ciągłych zmian, podobnie jak programy finansowo-księgowe, na których pracują. Liczne zmiany w przepisach podatkowo-księgowych przyprawiają wszystkich zainteresowanych o ból głowy. Modyfikacja goni modyfikację, a księgowym coraz trudniej nadążyć za kolejnymi nowelizacjami. Jak pokazują doświadczenia użytkowników rozwiązań do prowadzenia księgowości, o długofalowej użyteczności oprogramowania decyduje właśnie kwestia dynamicznego dostosowania do zmian prawnych. Nasi klienci wchodzą w rok 2020 ze świadomością, a przede wszystkim z pewnością, że niezależnie od kolejnych transformacji legislacyjnych, ich oprogramowanie jest zawsze sprawne, gotowe do pracy i bezpieczne. Potwierdza to grono wykwalifikowanych księgowych oraz kadrowych, które są z nami od początku firmy, czyli prawie 15 lat.
Nowy rok, nowe zmiany, nowy system, zapraszamy do grona naszych zadowolonych klientów 😊