Skip to main content

Nowa struktura JPK_V7 to kompletna informacja o sprzedaży oraz zakupach odliczanych przez podatnika, jest podstawowym  źródłem informacji dla Krajowej Administracji Skarbowej. Od stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy VAT są zobligowani do jej regularnego składania. Deklaracja JPK_VAT na przełomie ostatnich kilkunastu miesięcy ewaluowała, pisaliśmy o tym w artykule- Nowa struktura JPK_VDEK.

Kiedy osoby prowadzące działalność gospodarczą, specjaliści w obszarach finansowo-kadrowych, firmy zajmujące się oprogramowaniami oraz inni uczestnicy zmian prawnych ‘łapią się za głowę’ my wyciągamy pomocną dłoń dla naszych Klientów.

Deklaracja

Nowa struktura JPK_V7 zastąpi VAT-7 oraz VAT-7K, których dotychczasowa nazwa robocza to JPK_VDEK. Dla przypomnienia- JPK jest przykładem cyfrowego narzędzia, za pomocą którego przedsiębiorstwa raportują dane podatkowe. Mimo zmian, zostanie zachowana logika znana dotychczas z deklaracji VAT, powstanie JPK_V7(M)oraz JPK_V7(K). Pierwsze będzie służyć do rozliczania podatku VAT za okresy miesięczne, a drugie JPK_V7(K) z kolei za okresy kwartalne.

  • od 1 kwietnia 2020 r. – obowiązkowo duże przedsiębiorstwa, zaś pozostałe dobrowolnie (jednak wówczas nie będą mogli wrócić do rozliczania na wcześniejszych zasadach)
  • od 1 lipca 2020 r. – obowiązkowo wszyscy podatnicy (duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy)

UWAGA
Od 1 lipca 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż w formie nowego JPK_VAT.

Nowa struktura JPK_V7 będzie zawierała komplet informacji dotyczący transakcji VAT zakupu i sprzedaży oraz wymagane informacje do uzgodnienia zobowiązania podatkowego bądź kwoty do zwrotu podatku VAT. Obejmował będzie także dodatkowe pola dostępne w obecnych deklaracjach podatkowych jak informacje na temat wysokości nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu czy dane o kwotach do przeniesienia na miesiąc kolejny.

Ideą nowelizacji struktury JPK jest ujednolicenie do jednego, pojedynczego pliku, który posiadać będzie w sobie wszystkie niezbędne informacje tj. dane z rejestrów VAT i dotychczasowych deflacji rozliczeniowych. Zdaniem administracji skarbowej służy to zwiększeniu jakości oraz dostępności do informacji, o tym co się dzieje w przedsiębiorstwie. Bazując na nich, instytucje są w stanie sprawnie analizować, zestawiać oraz porównywać dane, a co najważniejsze, wysuwać wnioski.
Projekt nowej struktury zakłada, że JPK_V7 zastąpi deklaracje: VAT – 7, VAT – 7K, VAT – ZK, VAT – ZZ, VAT – ZD. Zebranie tego w jeden plik, usprawni proces weryfikowania danych i wykrywania nieprawidłowości. Korzystnie także wpłynie na obowiązki podatników względem urzędów skarbowych, co ułatwi znacząca rozliczenia podatkowe. Podatnicy będą mogli zredukować koszty prowadzenia analiz informacji podatkowych, zaoszczędzą czas, a także mogą spodziewać się szybszego zwrotu podatku. Przejrzystość składania deklaracji JPK_V7, w późniejszym czasie może przełożyć się na obniżenie częstotliwości kontroli skarbowych.

Po raz kolejny, dostawcy oprogramowania stanęli przed nie lada wyzwaniem. Zaimplementowanie odpowiednich rozwiązań zgodnych z obowiązującymi zmianami prawnymi do systemów Sage oraz Enova przebiega stabilnie i pomyślnie. Kolejne zmiany prawne, z którymi wiąże się wiele wątpliwości, nie są straszne dla naszego grona ekspertów, którzy nieustannie są rzetelnym źródłem informacji dla naszych klientów.

 

Źródło:
https://www.sage.com
https://gov.pl/web/kas/struktura-jpk

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link