Skip to main content
ArtykułyWpisy

Wdrożenie systemu ERP- 6 najważniejszych zagadnień

Wdrożenie systemu ERP- 6 najważniejszych zagadnień

Ostatnie dni w roku kalendarzowym obligują do podsumowania tegorocznych działań. Zarówno tych osobistych jak i zawodowych, biznesowych. Czas na ustalanie nowych celów, projektów czy zadań. Procesy cyfryzacji dostępne na każdym kroku motywują dodatkowo do wprowadzania usprawnień i automatyzacji pracy. Sytuacja epidemiologiczna, sprawiła, że przedsiębiorcy w jeszcze krótszym czasie musza podejmować kluczowe decyzje. Najczęściej brakuje im do tego odpowiednich narzędzi. My jako specjaliści w swojej branży, od 15-lat wspieramy firmy w odpowiednim doborze rozwiązań. Z doświadczenia wiemy, że wdrożenie systemu ERP to jedno z najlepszych rozwiązań dla firm. Oprogramowanie klasy ERP nie musi być rozbudowanym, wielomodułowym narzędziem. Czy MŚP również wykorzystają jego zalety?

 

Co to jest system ERP?
System ERP to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, z uwzględnieniem obszarów biznesowych tj. księgowość, sprzedaż, magazyn, kadry i płace, produkcja czy serwis. Tłumacząc dosłownie z ang. Enterprise Resources Planning otrzymujemy ‘’planowanie zasobów’’. W praktyce oznacza to objęcie kontroli nad najważniejszymi zasobami i procesami.  Co więcej, to co wyróżnia system ERP to praca na jednej wspólnej bazie danych. Innymi słowy wprowadzony dokument w jednym obszarze np. w module finansowo-księgowym jest widoczny przez innych użytkowników np. w dziale handlowym. Przekłada się to bezpośrednio na wysoki komfort i znaczną efektywność pracy użytkowników.

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuje systemu ERP?
W udzielonym do Poznańskiego Prestiżu wywiadzie- prezes Bartosz Pawlak o analizie przedwdrożeniowej mówi następująco- ‘’My nazywamy audytem sytuację, w której chcemy poznać część lub wszystkie procesy w przedsiębiorstwie. O analizie mówimy wtedy, kiedy chcemy jeden z tych procesów zmienić lub poprawić. W przedsiębiorstwach, które bardzo dobrze znamy najczęściej nie potrzebujemy audytu. Tutaj możemy mówić o mini diagnozie czy mini analizie potrzeb, bo zdajemy sobie sprawę z niektórych niedoskonałości procesów w firmach. U nowych klientów, chcąc dobrze wdrożyć system, musimy wykonać analizę, żeby zrozumieć sposób ich funkcjonowania i poznać dokładnie ich potrzeby. Jest to bardzo ważny element, gdyż niewłaściwie, pobieżnie zdiagnozowane wymagania rzutują potem na komfort pracy oraz zadowolenie klienta z wdrożonego oprogramowania.”

Biznes jak partia szachów..

Czy tylko dla dużych i średnich przedsiębiorstw?
Oczywiście, że nie. System ERP to nie tylko oprogramowanie dla dużych spółek. Wzrasta świadomość przedsiębiorców na temat innowacyjności i usprawniania pracy organizacyjnej w firmach. Zdaniem Panorama Consulting Solutions Research Report około 70% przedsiębiorstw przyznaje, że system ERP spełnia ich oczekiwania. Potwierdza to wzrostową tendencję popularności tego systemu, który nie jest stworzony wyłącznie dla dużych firm. Ważna jest funkcjonalność i korzyści, które przedsiębiorstwo może osiągnąć.

Czy wdrożenie zawsze wygląda tak samo? 
My jako przedsiębiorstwo z równo piętnastoletnim stażem we wdrażaniu systemów ERP możemy powiedzieć, że nie ma utartego schematu tego procesu. Przyświeca nam jedna idea- zaimplementowanie oprogramowania w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu naruszało procesy zachodzące w firmie i aby było zgodne z założeniami producenta. Kluczową kwestią dla nas komunikacja, dzięki której jesteśmy w stanie jak najtrafniej zidentyfikować potrzeby klienta.  Naszym zdaniem każde przedsiębiorstwo jest inne. Powszechny proces cyfryzacji i technicyzacji sprawia, że nawet jednoosobowe działalności gospodarcze wprowadzają znaczącą ilość systemów oraz raportów, które za nich wykonują część pracy.

Ile środków potrzebuje na start?
Jeszcze niedawno, wydawało się, że przedsiębiorstwo musi dysponować dużym kapitałem, aby przymierzyć się do wdrożenia systemu ERP. Obecnie, bariery wejścia są znacząco niższe. Producenci systemów ERP oferują model abonamentowy- forma subskrypcji rocznej. Jej koszt jest zdecydowanie mniejszy i większa liczba firm może sobie pozwolić na zaimplementowanie takiego systemu. Mamy świadomość, że wiele firm opiera swoje zarządzanie o arkusze kalkulacyjne, której jeszcze parę lat temu były dobrym narzędziem. Współcześnie widzimy ich spore ograniczenia i wady. Aby podnieść swoją konkurencyjność i poprawić wewnętrzne procesy w przedsiębiorstwie, zalecamy wdrożenie systemu ERP.

Wdrożenie systemu ERP i na tym koniec współpracy?
Zdecydowanie nie. Zgadzając się na wdrożenie systemu ERP, klient powinien mieć świadomość, iż jego zaangażowanie nie kończy się w momencie podpisania umowy.  Żeby rozwiązanie zostało zaimplementowane sprawnie i efektywnie, przedsiębiorstwo powinno czynnie brać udział w projekcie od samego początku aż do końca. Ważni dla nas są pracownicy na każdym poziomie hierarchii. Ich doświadczenie oraz codzienne bolączki są podstawą do to tworzenia rozwiązań, które pomogą im w ich codziennej pracy. Wdrożenie systemu ERP, aktualizacja lub przejście z jednego systemu na inny należą do bardzo złożonych procesów, wymagających od wszystkich dużego zaangażowania oraz szybkiej komunikacji między zespołem pracowników, a naszymi konsultantami i programistami.

 

Jak wdrożenie systemu ERP to tylko z NAJLEPSZYMI!

Nieprzerwanie od 15-lat znajdujemy się w gronie Złotych Autoryzowanych Partnerów Sage 🥇

Certyfikat jest potwierdzeniem najwyższych umiejętności i kompetencji. Cieszymy się, że nasza praca i wkład w rozwój produktów został doceniony przez Naszych Klientów i Producenta Sage.

Do końca roku kalendarzowego pozostało niewiele, ponad 15 dni. Z perspektywy biznesowej, 2020 rok nie należał do najłatwiejszych i najspokojniejszych. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie w dalszym ciągu jest niejednoznaczna. Duża liczba przedsiębiorstw została postawiona przed koniecznością przeniesienia swojej pracy na tryb zdalny. Niestety, nie ma informacji ani prognoz, kiedy możliwy będzie powrót do pracy w formie sprzed pandemii. W związku z tym, warto „wziąć swój biznes w swoje ręcę” i wyposażyć się w narzędzie odpowiednie do sytuacji w biznesie.

Więcej informacji dot. wdrożenia systemu ERP zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

Team Wercom Sp. z o.o.

Poznań, 14.12.2020 r.

źródła: www.sage.com.pl

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link