Skip to main content
Blog

Cyfryzacja budownictwa

Za cel prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca uznaje optymalizację pracy zatrudnionych osób przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. Kluczowym zagadnieniem wydaje się być pytanie „jak tego dokonać”? Dla firm z branży budowlanej nowe możliwości stwarza proces cyfryzacji, który określany jest jako priorytet rządu,  a jego realizacja odbywa się za pośrednictwem portalu e-budownictwo.

Strona e-budownictwo zacznie w pełni działać pod koniec 2022 roku. Niektóre funkcjonalności dostępne będą jednak wcześniej. W tym momencie można składać online 13 typów wniosków elektronicznych, np. wniosek o rozbiórkę. Od 1 lipca dostępnych będzie kolejnych 9. Celem portalu jest usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstw z branży budowlanej oraz umożliwienie wypełniania i wysyłania formularzy do organów on-line. Cyfryzacja następuje również ze względu na sytuację pandemiczną. Elektroniczne formy dokumentów są bezpieczniejsze i ograniczają międzyludzkie kontakty. Przedsiębiorcy doceniają także szybkość generacji i wymiany dokumentów.

Obserwowany jest europejski trend, w Republice Czeskiej zmiany te wprowadzane są już od 2016 roku. Od roku 2022 obowiązkowe będzie wykorzystywanie technologii BIM (Building Information Modeling), czyli modelowanie informacji o budowaniu, w zamówieniach publicznych. Konieczne będzie jednak przekroczenie założonego progu, tj. 150 mln czk dla realizacji oraz 6 mln czk dla prac projektowych.

Cyfryzacja sprawia, że większość żmudnych czynności będzie można wykonać w znacznie krótszym czasie. To przede wszystkim usprawnienie procesów administracyjnych, ewidencji i rozliczeń. Obecne szacunki pokazują, że korzystając z dokumentów w formie elektronicznej można ograniczyć wydatki związane z obsługą poszczególnych procesów aż o 50%. Pełna rezygnacja z papieru wymaga jeszcze jednak zmian w prawie. Konieczne również będą konsultacje urzędników z informatykami, aby poznać najbardziej wymagające aspekty ich pracy.

„Cyfryzacja w budownictwie to idea, która nie sprowadza się tylko do zastąpienia drukowanych dokumentów ich elektroniczną kopią, lecz możliwość stosowania funkcjonalnych rozwiązań, usprawniających procesy administracyjne i budowlane. To potrzebne narzędzia w projektowaniu, komunikowaniu się z urzędami i nadzorowaniu realizacji.” – Małgorzata Pilinkiewicz, prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Przedsiębiorcy związani  z budownictwem doceniają system enova365, który wspiera ich w bardzo szerokim zakresie. Odpowiednie narzędzia pozwalają na:

  • Łączenie kontrahentów z lokalizacjami budżetowych
  • Przygotowywanie gotowego wydruku „Protokół zaawansowania robót” dla kontrahentów
  • Import zestawień budżetów budowlanych z arkuszy Excel
  • Automatyczne rozliczanie pozycji świadectwa płatności poprzez generowanie stosownych dokumentów
  • Tworzenie gotowego wydruku świadectwa płatności dla każdego podwykonawcy, z automatycznym przypisaniem pozycji świadectwa oraz możliwością dopisania pozycji takich jak np. dodatkowe obciążenia
  • Automatyczna, bieżąca kontrola i raportowanie w zakresie finansów firmy i kosztów
  • Automatyczna segregacja budżetu na pozycje przychodu oraz kosztu
  • Ewidencja stawek procentowych dla kosztów budowy i gwarancji
  • Tworzenie raportów protokołu zaawansowania robót za dowolny okres
  • Możliwość tworzenia podzielników kosztów wynagrodzeń z automatycznym ich rozksięgowaniem

System enova365 jako platforma ERP  wspiera proces budżetowania i rozliczania inwestycji, jak również usprawnia proces przepływu dokumentów związanych np. z fakturami kosztowymi.

Dokumenty wpływające na realizację budżetu

Warto już teraz zyskać przewagę podnosząc jakość pracy w przedsiębiorstwie i ograniczając konieczny czas na realizację czasochłonnych procesów. Można to zrobić dzięki jak najszybszej cyfryzacji przemysłu budowniczego.

Formularz pozycji budżetu

Więcej informacji zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

  Team Wercom
maj 2021 r.

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link