Skip to main content
Blog

e-faktura przyjęta przez Radę Ministrów

Z jakimi zmianami muszą liczyć się przedsiębiorcy?

O planach rządu dotyczącego wprowadzenia centralnego rejestru faktur pisaliśmy już w sierpniu. Teraz znamy już szczegółowe założenia oraz konkretne termin, ponieważ e-faktura przyjęta przez Radę Ministrów. Zgodnie z poprzednimi informacjami, pierwszy- dobrowolny etap wprowadzenia e-faktury jako dopuszczalnej formy dokumentowania sprzedaży będzie już w październiku tego roku.

Obligatoryjne e-faktura wejdzie w życie w 2023 roku.

Ministerstwo Finansów wymienia szereg zalet takiego rozwiązania. Zwraca się uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo dokumentów, które w cyfrowej wersji są o wiele bardziej odporne na ludzkie błędy, takie jak uszkodzenia dokumentów lub ich zagubienie. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, wdrożenie e-faktur znacznie ułatwi rozliczenie obrotu, a co się z tym wiążę, skróci się czas oczekiwania na zwrot podatku VAT z 60 do 40 dni. Nowa zmiana redukuje część zadań podatkowych np. nie będzie  trzeba przechowywać faktur wystawionych w (Krajowym Systemie e-Faktur) czy nie będzie trzeba przesyłać na żądanie organów struktury JPK_FA. Zdaniem MF, wprowadzenie e-faktur przyśpieszy także dokonywanie transakcji gospodarczych, ponieważ faktura zawsze trafi do kontrahenta.

Dodatkowo, zmiany przewidywane są w obszarze rozliczania podatku VAT, czyli SLIM VAT 2 (Simple Local And Modern VAT)

SLIM VAT 2 to usunięcie długiej listy niepotrzebnych obowiązków, które dotychczas ciążyły na przedsiębiorcach. Przyjęte uproszczenia są efektem dialogu z biznesem, odpowiadają na jego realne potrzeby. Wynikają z głosów pojedynczych przedsiębiorców oraz ich przedstawicieli – potrzebę ich wdrożenia zgłaszali m. in. Rzecznik MŚP, Konfederacja Lewiatan i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. – wskazuje wiceminister Jan Sarnowski.

Wejście w życie CRF budzi niepokój szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które muszą przygotować się w stosunkowo krótkim czasie na poważne zmiany prawne. Dlatego warto zasięgnąć szczegółowych informacji z wiarygodnych źródeł. Dzięki współpracy z Radcami Prawnymi i Doradcami Podatkowymi Staniek & Partners Law for Industry został przeprowadzony pierwszy bezpłatny webinar dotyczący e-faktur. Szkolenia odbywają się w ramach cyklu Akademii Podatków i Prawa.

Kolejny cykl szkoleń dotyczący faktury ustrukturyzowanej i zmian planowany jest na październik 2021r. Z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników, zainteresowanych udziałem w spotkaniu online, prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres biuro@wercom.pl. Wówczas zostaną Państwu przekazane wszystkie najważniejsze informacje.

Więcej informacji zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

  

Team Wercom

wrzesień 2021

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link