Skip to main content
Blog

Jak rozliczać urlopy dla dawców?

Obecna sytuacja wywiera wpływ na ustawodawstwo, które w związku z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19, wprowadza konkretne przepisy i zmiany. W styczniu tego roku, wszedł w życie przepis z 9a ust. 1 pkt 1, dodany do ustawy o publicznej służbie krwi art. 3 pkt 2 ustawy z 21 stycznia 2021 r. Zgodnie z nim, pracownikowi przysługują dwa dni zwolnienia, jeżeli zdecyduje się na oddanie krwi lub osocza.

Ustawodawca, uzasadnia przepis w następujący sposób: „jest częściowa rekompensata dla ozdrowieńców po chorobie COVID-19 kosztów związanych z oddaniem osocza, dodatkowa mobilizacja osób oddających osocze krwi oraz umożliwienie i ułatwienie ozdrowieńcom przemieszczania się do różnych punktów poboru krwi, niezależnie od miejsca ich zamieszkania”. Zgodnie z prawem, oddanie krwi powinno zostać rozliczone w formie płatnego urlopu. Oczywiście, pod warunkiem, że pracownik dostarczy zaświadczenie o oddaniu krwi pobrane ze stacji krwiodawstwa. Skorzystanie z tej ulgi jest dobrowolne- zależy wyłącznie od woli pracownika. Wejście przepisu w życie, powinno mieć pozytywny wpływ na stany magazynowe poszczególnych grup krwi.

 

Dokumentem poświadczającym uprawnienia jest:
• w przypadku dwóch dni wolnych od pracy – zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA;
• w przypadku ulgowych przejazdów – zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Jak to rozliczyć od strony kadrowo-płacowej? Pojawia się podstawowy problem z zaewidencjonowaniem nieobecności pracownika z powodu oddania krwi albo osocza. Nie wszystkie systemy zostały wyposażone w takie funkcjonalności. W związku z tym, należy zweryfikować, czy posiadane przez przedsiębiorstwo rozwiązanie do kadr i płac, umożliwia wykonania takich operacji. Jeżeli nie, warto pomyśleć nad jego zmianą albo aktualizacją. Szczególnie, że liczba wprowadzanych przepisów staje się coraz większa.

Uwaga dla kadr: Zaświadczeń ze stacji krwiodawstwa nie wolno przechowywać! Można o nie prosić jedynie do wglądu.

Źródło:https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000159/T/D20210159L.pdf

Więcej informacji zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

 

  

Team Wercom
kwiecień 2021 r.

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link