Skip to main content
Blog

Już niedługo rozpoczną się konsultacje dotyczące KSeF!

2 lutego przedstawiciele Ministerstwa Finansów spotkali się z przedstawicielami organizacji, które  dotąd brały uczestniczyły w konsultacjach w sprawie wdrożenia KSeF. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz ustalenie i przedstawienie zasad i harmonogramu dalszych działań związanych z KSeF.

 

Jedną z ważniejszych informacji przekazanych przez Andrzeja Domańskiego, Ministerstwa Finansów jest to, że już 9 lutego powinniśmy poznać szczegółowy plan konsultacji wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur. W celu ułatwienia uczestnictwa wszystkim zainteresowanym kolejne spotkania będą odbywały się w formie hybrydowej. Dodatkowo Minister Finansów poinformował, że od 9 lutego będziemy mogli spodziewać się sukcesywnych odpowiedzi na zadawane pytania umieszczane na stronie poświęconej KSeF. Te bardziej złożone będą tematem dyskusji w czasie zaplanowanych konsultacji.

Co więcej w czasie spotkania przedstawiciele resortu podkreślili, że rozpoczęcie spotkań nie wiąże się z ponownym rozpoczęciem prac nad rozwiązaniami prawnymi i funkcjami systemu. Zdają sobie oni bowiem sprawę, że część przedsiębiorców rozpoczęła już przygotowania do KSeF, wkładając w to dużo sił, czasu i środków. Ministerstwo zapewniło, że analizując propozycje zmian, weźmie pod uwagę, aby nie oznaczały one ponoszenia dodatkowych kosztów dla przedsiębiorców, którzy już dostosowali swoje systemy do KSeF.

Nowy termin wdrożenia KSeF

W trakcie trwania konsultacji prace analityczne oraz procesy audytowe będą kontynuowane niezależnie. Prace te mają na celu weryfikacje identyfikacje skali błędów krytycznych, w wyniku których wdrożenie KSeF zostało pierwotnie przesunięte. Czynności te pomogą w ustaleniu nowego terminu na obowiązkowe korzystanie z KSeF.

Minister Finansów podkreśla, że przedstawiciele Ministerstwa Finansów zdają sobie sprawę, że informacja o nowym terminie wdrożenia obowiązkowego KSeF ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców. Według przewidywań wstępni nowa data na podstawie przeprowadzonych analiz i audytów będzie ogłoszona na przełomie kwietnia i maja.

Szkolenia

Dodatkowo przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli też szeroką akcję szkoleniową, wspieraną akcją informacyjną.

Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiada, że od na przełomie kwietnia i mają rozpoczną się szkolenia w każdym z 400 urzędów skarbowych w Polsce. Szkolenia będą praktyczne, tematyką szkoleń będzie korzystanie z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy. Szkolenia maja być przeprowadzane dopóki nie będzie zainteresowanych nimi podatników. Dodatkowo uruchomiona ma zostać specjalna infolinia, na którą zgłosić będzie się mógł każdy przedsiębiorca w momencie napotkania problemu w systemie,

 

Team Wercom

luty 2024
  Zapraszamy do kontaktu!

  Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godz. od 8:00 do 16:00.

  61 868 22 08

  biuro@wercom.pl

  Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
  ZAPISZ SIĘ
  close-link
  Newsletter ✉

  Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

  Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link