Skip to main content
Blog

KSeF- nowe zasady wystawiania faktur

Zgodnie z Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076), od 1 stycznia 2022 roku, przedsiębiorcy mogą korzystać z kolejnej formy dokumentowania transakcji- faktur ustrukturyzowanych. Krajowy System e-Faktur umożliwia przechowywanie, udostępnianie oraz wystawiania faktur w formacie xml zgodnie ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1) opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur to krok w stronę nowoczesnych rozwiązań, a także sposób na uszczelnianie systemu i skuteczne zwalczanie wyłudzeń VAT. Dla przedsiębiorcy zaletą ma być standaryzacja wystawiania faktur oraz przyśpieszenie fakturowania. Dodatkowo, przedsiębiorcy mają otrzymać szybciej zwrot podatku VAT- do 40 dni. Polska będzie czwartym krajem w Unii Europejskiej posiadającym takie narzędzie (po Włoszech, Portugalii i Hiszpanii).

Do końca bieżącego roku, wystawianie faktury w nowej formie- ustrukturyzowanej jest dobrowolne, jednak według MF od 1 stycznia 2023 roku staną się obligatoryjne. (*zgodnie z najnowszymi danymi będzie to II kwartał 2023 roku.) Wówczas, z Krajowego Systemu e-Faktur korzystać będą musieli przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT, przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT oraz podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP. Faktury ustrukturyzowane można wystawić już teraz m.in.  przy użyciu programów tj. enova365.

A czy Twój program do wystawiania faktur został już przystosowany pod nowe zmiany prawne?

Team Wercom

styczeń 2022

bibliografia: https://www.podatki.gov.pl/ksef/

Leave a Reply

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link