Skip to main content
Blog

Nowa składka zdrowotna

Przedsiębiorców czekają zmiany związane z rozliczaniem się z fiskusem. W związku z nowymi ustaleniami w ramach tzw. Polskiego Ładu, w 2022 roku wejdzie w życie inna niż dotychczas składka zdrowotna. Uzależniona będzie ona od sposobu rozliczania się: podatek liniowy bądź próg podatkowy.

W pierwszym przypadku wynosi ona 4,9% rzeczywistych dochodów przedsiębiorcy. Przewidywane jest również wprowadzenie tzw. minimalnej kwoty składki podatkowej, wynoszącej 9% minimalnego wynagrodzenia. Warto zaznaczyć, że od 2022 roku  wynagrodzenie minimalne wynosić będzie 3010 zł, w związku z czym minimalna kwota składki zdrowotnej wyniesie 270,90 zł. Będzie obowiązywać aż do przekroczenia miesięcznej kwoty wynagrodzenia na poziomie 5510 zł. Natomiast dla dochodów powyżej tej liczby, składka zostanie naliczona jako 4,9% dochodu,

Taka sytuacja nie występuje w przypadku drugim przypadku, czyli podczas rozliczania się przy pomocy progów podatkowych. Przedsiębiorcy płacić będą stałą kwotę 9% dochodów. Nie została przewidziała składka minimalna. Istnieje jednak możliwość wykorzystania wielu ulg oraz między innymi wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Przedsiębiorcy rozliczający podatek na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zapłacą składkę zdrowotną w stałej kwocie.

Projekt poddawany był już konsultacjom społecznym i prawdopodobnie nie zmieni się już przed wejściem w życie.

Pomimo zmieniających się przepisów, wysokiej jakości systemy informatyczne gotowe są do działania. Aby dowiedzieć się jak mogą one wesprzeć przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą, zachęcamy do kontaktu. Wówczas zostaną Państwu przekazane wszystkie najważniejsze informacje.

Więcej informacji zasięgną Państwo u naszych konsultantów.

 

  

Team Wercom

wrzesień 2021

źródło

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link