Skip to main content
Blog

Zmiany w podatkach po konsultacjach MF czyli tzw. Polski Ład 2.0    

Rząd po raz trzeci w ciągu jednego roku planuje zmienić zasady rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Poprzez ,,Polski Ład 2.0’’ zostaną wprowadzone nowe zmiany podatkowe, poprawiając te obowiązujące od stycznia 2022 roku. Obejmą one 10 obszarów tematycznych – od zdrowia, przez rolnictwo, rozwój gospodarczy, cyfryzację i edukację.

Najważniejsze zmiany w podatkach w ramach nowego Polskiego Ładu

 • Obniżenie stawki podatku PIT z 17 do 12% dla podatników na skali podatkowej. To oznacza, że skorzystają wszyscy podatnicy mieszczący się w pierwszym progu podatkowym (do 120 tys. zł). Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów tacy podatnicy zapłacą rocznie podatek niższy prawie o jedną trzecią (dokładnie o 29,4%). Zmiana ma dotyczyć 25 mln Polaków.
 • Likwidacja ulgi dla klasy średniej. Był to zapis szczególnie kontrowersyjny. Łatwo było wypaść lub przekroczyć próg, za który przysługiwała ulga, a wtedy podatnik musiałby ją zwrócić w całości. Zmiana dotyczy 3,1 mln osób.
 • Powrót do wspólnego rozliczania z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Wspólne rozliczanie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł. Oznacza to, że rodzice samotnie wychowujący dzieci dwa razy skorzystają z kwoty wolnej od podatku. Ta pozostaje bez zmian – 30 000 zł, podobnie jak próg podatkowy 120 000 zł.
 • Zmiany dla pracujących w kilku miejscach. Podatnik może upoważnić maksymalnie trzech płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszenia zaliczek na PIT (3600 zł).
 • Wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Dotyczy to 1,4 mln osób. Dzięki tej zmianie składkę zdrowotną będzie można wliczyć w koszty.
 • Rezygnacja z tzw. abolicji podatkowej, według której podatnik może zgłosić nieopodatkowany dochód lub majątek i zapłacić preferencyjny podatek w wysokości 8% dochodu lub 2% od majątku – przepisy miały wejść w życie w październiku br. Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów zostaną wykreślone 1 lipca w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowe zmiany po konsultacjach MF czyli tzw. Polski Ład 2.0

W wyniku konsultacji społecznych w których udział wzięli przedstawiciele księgowych i doradców podatkowych, przedsiębiorców i pracodawców,  a także branża IT – dostawcy oprogramowania, związki zawodowe, organizacje pozarządowe i organizacje reprezentujące samotnych rodziców, Ministerstwo Finansów uzupełniło zmiany podatkowe o kilka nowych rozwiązań:

 • Możliwość wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować ex post, czyli po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast ryczałtowcy po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. W tym drugim przypadku będą płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego. W ten sposób realizowany jest postulat biznesu, doradców podatkowych i księgowych.
 • Ujednolicenie terminu dla wszystkich rozliczeń rocznych w PIT – do 30 kwietnia.
 • Rezygnacja ze zmian w PIT-0 dla seniorów. W tym zakresie uwzględniono postulaty strony społecznej, która chciała by z ulgi mogli korzystać nie tylko ci, którzy nigdy nie pobierali emerytury, ale również ci, którzy zrezygnowali z jej pobierania.
 • Pozostawienie ulgi na zabytki. Z tym, że będzie ona obowiązywała wyłącznie na remonty, ale już nie na zakup. Dojdzie też warunek formalny – z ulgi korzystać będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.
 • Przesunięcie na 1 stycznia 2023 roku możliwości korzystania z kwoty wolnej przy zaliczkach u maksymalnie trzech płatników.

Planowane wejście w życie powyższych rozwiązań to 1 lipca 2022 roku.

 

Specjaliści Wercom stale uzupełniają swoją wiedzę o nowe ustalenia związane ze zmianami w podatkach wprowadzanymi przez rząd Polski, w przypadku pojawienia się nowych założeń będziemy na bieżąco informować w kolejnych wpisach. Producenci oprogramowania z którymi współpracujemy są w pełnej gotowości, programy będą na bieżąco aktualizowane do nowych wersji uwzględniających pojawiające się modyfikacje.

Więcej informacji dot. Polskiego Ładu zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

Team Wercom

maj 2022

Leave a Reply

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link