Skip to main content
Blog

Termin wdrożenia obowiązkowego KSeF przesunięty!

Dnia 19.01.2024 r. Ministerstwo Finansów zdecydowało o przesunięciu wejścia z życie obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemy e-Faktur (KSeF). Dotychczas KSeF miał wejść w lipcu 2024 roku. Na ten moment nowa data wejścia KSeF jest nieznana. Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że w tym roku (2024r.) obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie.

 

Andrzej Domański, minister finansów na konferencji dnia 19.01.2024 r. mówił „1 lipca 2024 roku z całą pewnością nie. Ta data jest w mojej ocenie nie do utrzymania. Podobnie, jak cały 2024r. (…). W tym roku obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie”.

Minister finansów, stwierdził, że obecny stan przygotowań technicznych w Polsce do wdrożenia KSeF jest nie wystarczający. Obecne stan nie pozwala na bezpieczne wdrożenie korzystania z faktur ustrukturyzowanych. Minister Domański ocenił, jednak że KSeF jest w polskim systemie podatkowym potrzebny i będzie wprowadzony tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Przypominamy, że dotychczas podatnicy VAT w Polsce mieli możliwość korzystania z KSeF od 1 stycznia 2022 r. Natomiast obowiązek korzystania z faktur e-fakturowania przy użyciu KSeF dla większości podatników miał wejść w życie 1 lipca 2024 r.

Przesunięcie terminu wynika z wykrycia krytycznych błędów w systemie. Ogłoszony został przetarg na audyt zewnętrzny systemu, by dokładnie zidentyfikować i naprawić problemy.

Niestety, obecnie nie znamy terminu wdrożenia obowiązku KSeF. Minister finansów nie wskazał żadnej nowej daty uruchomienia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Według przekazanych przez niego informacji nową datę KSeF otrzymamy dopiero po wynikach audytu. Co więcej ministerstwo nie wyklucza naniesienia zmian legislacyjnych dot. KSeF.

Datę (wdrożenia KSeF) podamy na bazie wyników audytu. – mówi Andrzej Domański, Minister Finansów.

 

Team Wercom

styczeń 2024
  Zapraszamy do kontaktu!

  Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godz. od 8:00 do 16:00.

  61 868 22 08

  biuro@wercom.pl

  Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
  ZAPISZ SIĘ
  close-link
  Newsletter ✉

  Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

  Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link