Skip to main content
Blog

Rozliczanie nieobecności pracownika z powodu COVID-19

W ostatnim czasie przeciwdziałanie pandemii przyśpieszyło i coraz więcej osób jest zapisywanych na szczepienia. Coraz częściej wizyty lekarskie mają miejsce w trakcie godzin pracy. W związku z tym, rodzi się pytanie, jak rozliczyć nieobecność pracownika, który udał się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Szczepienia te nie zostały uwzględnione w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18.08.2011 r. (Dz.U. z 2018r., poz. 753 ze zm.). Nie ma więc w tym momencie, żadnej podstawy prawnej, która pomaga pracodawcy w rozliczeniu pracownika w przypadku szczepienia przeciwko COVID-19. Taki zbiór przepisów i rozwiązań jest dopiero w fazie przygotowywania i zgodnie z zapowiedziami zostanie wprowadzony na przełomie maja i czerwca obecnego roku. Niewiedza pracodawcy w tym zakresie może powodować chaos wewnątrz organizacji. Obecnie, w przypadku gdy przełożony nie zgodzi się na zwolnienie pracownika na potrzeby szczepienia przeciwko COVID-19, ten może wystąpić o urlop wypoczynkowy. Jednakże, przedsiębiorstwa prowadzące politykę pro-społeczną i pro-pracowniczą, przyznają pracownikom dzień wolny albo kilka godzin wolnych. Pojawia się więc pytanie, jak ten czas ewidencjonować w systemach kadrowo-płacowych?

Jednym z takich rozwiązań w systemach kadrowo-płacowych jest złożenie wniosku o urlop godzinowy przez pracownika. Dzięki dostępnym narzędziom, dokonać można tego poprzez portale pracownicze. Przełożony w kilka sekund, akceptuje wniosek, a informacja zwrotna przychodzi do pracownika. Automatyzuje i usprawnia to komunikację wewnątrz przedsiębiorstwa.

Więcej informacji znajdziecie Państwo bezpośrednio u naszych specjalistów, którzy pomogą wyjaśnić sposób ewidencji w systemach kadrowo-płacowych oraz jak rozliczyć nieobecność pracownika, który udał się na szczepienie przeciwko COVID-19  https://www.wercom.pl/kontakt/

 

Team Wercom
kwiecień 2021 r.

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link