Skip to main content
ArtykułyWpisy

Sześć kluczowych aspektów nowej deklaracji JPK_V7 (Symfonia)

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o JPK_V7 Symfonia

Deklaracja JPK_V7 to jedno z największych wyzwań, z którym muszą zmierzyć się polscy przedsiębiorcy. Dotyczy określenia towarów i usług odpowiednimi Grupami Towarowo-Usługowymi (GTU). Co więcej, obowiązek wymaga skrupulatnego ewidencjonowania rodzajów świadczonych usług i dostarczanych towarów, wyłącznie po stronie sprzedawców, tak by poprawnie oznaczyć je w JPK_V7 Symfonia. Od dnia 1 października, każdy podatnik, niezależnie od wielkości firmy, nie będzie musiał przesyłać osobno dwóch elektronicznych dokumentów do Ministerstwa Finansów. Zgodnie z nowymi przepisami wymagana będzie jedna, comiesięczna informacja w postaci pliku JPK_V7.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem pliki JPK_VAT zostały uzupełnione o dodatkowe pola:
– typ dokumentu,
– oznaczenie dotyczące dostawy i świadczenia usług szczególnie narażonych na nadużycia (np. dostawa napojów alkoholowych, dostawa oleju opałowego, dostawa wyrobów tytoniowych, świadczenie usług transportowych i gospodarki magazynowej, świadczenie usług doradczych, księgowych, prawnych itp.),
– oznaczenie transakcji objętych szczególnymi procedurami rozliczenia podatku przewidzianymi w ustawie (np. VAT marża, MPP, Odwrotne obciążenie itp.)

Przygotowanie nowego pliku JPK_V7 w 6 krokach:

1.Zbierz potrzebne dane 
Przygotuj wymagane przez nowe rozporządzenie dane z systemów sprzedażowych (GTU i atrybuty). Program musi mieć zdolność zgromadzenia wszystkich potrzebnych informacji i poprawnego zestawienia ich w deklaracji JPK_V7.

2. Wprowadź wszystkie dokumenty 
Zorganizuj dokumenty uzupełnione w ewidencji księgowej- zarówno te pochodzące z Księgi Przychodów i Rozchodów (uproszczona) oraz z Pełnej Księgowości. Zwróć uwagę, że dokumenty będą rozliczane w miesiącu rozliczeniowym VAT. Ważne: należy rozpocząć od 10-2020.

3.Sprawdź, czy nie masz przeterminowanych zobowiązań lub należności
Jeżeli firma chciałaby skorzystać z korekty VAT-u należnego, może posłużyć się dodatkiem „Ulga ze złe długi”

4.Wygeneruj nową deklarację
Pełna deklaracja JPK_V7 składa się z części deklaracyjnej (tworzonej podobnie do wcześniejszej deklaracji VAT-7) oraz części ewidencyjnej (tworzonej podobnie do raportu JPK_VAT). Poniżej w linku opisane zostały czynności związane z przygotowaniem miesięcznej deklaracji JPK_V7M z częścią deklaracyjną i ewidencyjną : https://pomoc.sage.com.pl/Help/s50/sage50c/-/65699 

5.Zweryfikuj poprawność deklaracji i przeprowadź kontrolę atrybutów
Sprawdź, czy deklaracja JPK_V7 jest zgodna z raportem Zestawienie Rejestrów VAT bądź z raportem Przeglądanie VAT.

6.Podpisz i wyślij deklaracje
Pobranie potwierdzenia odbioru (UPO) będzie możliwe dopiero po zakończeniu przetwarzania pliku JPK przez Urząd Skarbowy. Jeśli przetwarzanie nie zostało zakończone operacja Pobierz UPO zaktualizuje prezentowany w dymku numer statusu.

JPK_V7 Symfonia- jak to wygląda w praktyce?

Producent oprogramowania Sage Symfonia na bieżąco modyfikował i przygotowywał swoje programy pod nową strukturę JPK_V7. Tak, aby użytkownicy mogli wysłać deklarację do 25-tego października. Zmiany zaszły w programach księgowych oraz handlowych. W tych pierwszych pojawiła się m.in. nadawania funkcja grupowej zmiany atrybutów i grup towarowych na potrzeby JPK_V7. W handlowych m.in. w oknie kartoteki towarów dodano możliwość zbiorczej zmiany grupy towarowej JPK_V7. Funkcjonalności usprawniające prace użytkowników. Aby skorzystać z tych i innych możliwości, wystarczy zaktualizować programy do najnowszych dostępnych wersji.

Więcej informacji dot. Sage Symfonia JPK_V7 zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

Team Wercom Sp. z o.o.

Poznań, 18.11.2020 r.

Źródła:
Podatki,  www. sage.com.pl

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link