Skip to main content
Blog

Zarządzanie WMS

Nowoczesny magazyn to duża przewaga nad konkurencją. Jako główne zalety wymienia się klarowną ewidencję, łatwy dostęp i szybką weryfikację jakości produktów. Niezależnie, czy skład jest własnością przedsiębiorstwa, czy tylko wynajmowaną przestrzenią, zachodzące w nim procesy są takie same. Z obsługą hurtowni mierzą się nie tylko duże firmy, ale małe i średnie przedsiębiorstwa. Kluczowym wyzwaniem, które stoi przed nimi jest zarządzanie magazynem, które finalnie przekłada się na zwiększenie zysków. 

Rynek magazynowy uważa się za jeden z najbardziej odpornych na wpływy COVID-19. Ilość wynajętych powierzchni zwiększyła się z 2,86 mln mkw. w pierwszych trzech kwartałach 2019 do 3,74 mln mkw. w analogicznym okresie. Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych w roku 2020 szacowane były aż na 18,95 mln mkw.

Największe usprawnienia w zakresie funkcjonowania magazynu, upatruje się w automatyzacji. Rozwiązania WMS (magazynowe systemy informatyczne) minimalizują ryzyko wystąpienia błędów przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności pracy na poszczególnych stanowiskach. Systemy usprawniają wewnętrzne działania logistyczne oraz wspierają utrzymanie porządku identyfikacyjnego. Z perspektywy pracowników, szczególnie ważne jest prowadzenie rzetelnej ewidencji, która umożliwia kontrolę nad przepływem, przechowywaniem i przenoszeniem towarów.

Jakie przedsiębiorstwa powinny posiadać system WMS?

Z systemów wspomagających zarządzanie magazynem korzystają korporacje, przedsiębiorstwa o znaczeniu regionalnym jak i lokalne firmy. Niezależnie od deklarowanej wielkości, zadania z którymi muszą zmierzyć się są bardzo podobne. Wszystko dlatego, że wszelkiego rodzaju składy towarów funkcjonują w sposób bardzo dynamiczny i wymagają szybkiej reakcji pracowników. Dzięki czytnikom i oznaczeniu kodów kreskowych, tworzy się lista produktów automatycznie przypisywanych do konkretnych zamówień. Oznacza to, że system podpowiada, gdzie należy umieszczać dany towar i z jakiego działu może zostać przeniesiony. Systemy do zarządzania magazynem optymalizują trasy pojazdów mechanicznych tj. wózki widłowe czy podnośniki itp. Sztuczna inteligencja podpowiada, w jaki sposób przemieszczać się pomiędzy regałami i jak to wpływa na bezpieczeństwo pracownika oraz przechowywanych towarów.

Kiedy zatem przejść na system WMS?

Gdy przedsiębiorstwo w znacznym stopniu zaczyna się rozwijać. Większa ilość zamówień jak i rozbudowana oferta produktowa może okazać się determinantem decyzji o inwestycji w konkretne rozwiązania magazynowe. Czynności wykonywane przez pracowników często są schematyczne i powtarzalne- wyposażenie przedsiębiorstwa w system do obsługi magazynu zredukuje możliwość wystąpienia błędów oraz zwiększy jakość, szybkość poszczególnych zadań. Przykładem, może być wyliczanie rozmieszczania towarów w przestrzeni magazynowej. Oprogramowanie samodzielnie wskaże odpowiednie miejsce, w którym należy umieść produkt.

Więcej informacji dot. zarządzania magazynem wysokiego składowania (WMS) zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

  Team Wercom
maj 2021 r.

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link