20 maja 2022 r. ogłoszono nowelizacje ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Głównym celem zmian jest uproszczenie funkcjonowania PPK. Nowe regulacje są wprowadzone w odpowiedzi na wiele istotnych postulatów płynących z rynku.
Podstawowe informacje o PPK:
- Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny, dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który wszedł w życie 1 stycznia 2019 roku
- Wpłaty do PPK finansuje podmiot zatrudniający i uczestnik z własnych środków
- Państwo wspiera program poprzez wpłaty powitalne dla nowego uczestnika oraz coroczne dopłaty w wysokości 240 zł
Główne zmiany wprowadzone w przepisach dotyczących PPK:
- wprowadzono możliwość wcześniejszego „zgłoszenia” pracownika do PPK – po 14 dniach zatrudnienia (maksymalny termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla osoby zatrudnionej pozostaje bez zmian, czyli 10 dzień miesiąca tuż po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia);
- uregulowano tryb zwrotu nienależnych wpłat do PPK;
- ujednolicone zostały terminy dokonywania wpłat do PPK i obowiązywania deklaracji składanych przez uczestników PPK;
- nadano status podmiotu zatrudniającego dla płatnika składek na ubezpieczenie społeczne – w przypadku, gdy pracodawca/zleceniobiorca nie posiada numeru identyfikacyjnego (NIP lub REGON);
- nadano uprawnienia do ścigania wykroczeń polegających na nakłanianiu osób zatrudnionych do rezygnacji oszczędzania w PPK;
Nowelizacje w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych oraz w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy wprowadzono ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079).
Większość nowych zapisów w ustawie o PPK oraz zmiany w ustawie o PIP weszły w życie 4 czerwca 2022 r., choć są i takie, które weszły w życie wcześniej – już 21 maja 2022 r.
Niektóre ze zmian wymagają jednak dłuższego czasu na implementacje, wejdą one w życie dopiero po 6 miesiącach od dnia ich ogłoszenia, czyli 21 listopada 2022 r.
Zmiany w PPK w nowej wersji enova365
Oprogramowanie enova365 wychodzi naprzeciw podstawowej regulacji zapisanej w ustawie. W odpowiedzi na nowelizacje, w systemie wprowadzono możliwość wcześniejszego zapisania pracownika do PPK. Zmiany te wiążą się z uruchomieniem dwóch nowych parametrów:
- „Wg daty kwalifikacji Min”
Parametr został domyślnie ustawiony na „Tak”. Możliwa jest jednak zmiana z poziomu systemu. Dzięki temu ustawieniu pracownik może przystąpić do PPK z datą kwalifikacji minimalnej.
- „Wg daty kwalifikacji Max”
Parametr domyślnie ustawiono na „Nie”. W tym ustawieniu również możliwa jest zmiana z poziomu systemu. Po zaznaczeniu „Tak” pracownik przystąpi do PPK z datą kwalifikacji maksymalnej.
Efektem takiego ustawienia jest zdecydowane usprawnienie ruchów w nowej formie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Proste rozwiązanie, osiągalne poprzez jedno kliknięcie, w efekcie ściąga ciężar organizacyjny z działów HR oraz księgowości.
Zmiany w PPK w Symfonii Kadry i Płace
Producenci oprogramowania Symfonia również na bieżąco aktualizują w swoich programach ustawienia dotyczące PPK. W jednej z najnowszych aktualizacji (2022.1) w okresach płacowych terminy wypłat zostały powiązane z działaniami realizowanymi przez zdarzenia PPK:
- zgłoszenie pracowników do PPK,
- rezygnacji z PPK,
- wznowienia uczestnictwa w PPK (po 4 latach od rezygnacji),
- zmiany w zgłoszonej wysokości % składek, oznaczonej w atrybucie Pierwsza deklaracja wpłaty dodatkowej na Tak.
Termin wypłaty nie oddziałuje na pozostałe zdarzenia PPK (tj. wznowienie, zakończenie uczestnictwa, zwykłe zmiany % składek, zwolnienie).
Jeżeli rezygnacja z PPK nastąpi w trakcie miesiąca, a miała miejsce już jakaś wypłata z uwzględnieniem naliczenia PPK, na kolejnej liście płac w danym miesiącu, pomimo braku naliczeń, pojawi się informacja o naliczaniu PPK. Jednak naliczenia nie będą miały miejsca, ze względu na to, że termin wypłaty jest nadrzędny wobec parametru
PPK rezygnacja w trakcie miesiąca pomiędzy wypłatami, nie powoduje automatycznego zwrotu naliczonych przed rezygnacją składek.
PPK przystąpienie, wprowadzone przed określonym w okresie płacowym terminem wypłaty, powoduje automatyczne naliczenie PPK w okresach z późniejszym terminem wypłaty.
Team Wercom
lipiec 2022
bibliografia: www.mojeppk.pl