Skip to main content
Blog

KSeF przesunięty – co dalej z programami z linii Symfonia Start 2.0, Symfonia 2.0?

Dnia 19.01.2024 r. Ministerstwo Finansów zdecydowało o przesunięciu wejścia z życie obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemy e-Faktur (KSeF). Dotychczas KSeF miał wejść w życie lipcu 2024 roku. Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że w tym roku (2024r.) obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie. W kwietniu 2023 roku zakończone zostało wsparcie dla produktów Symfonii z linii 2.0. W związku z opóźnionym wejściem KSeF posiadacze licencji na program Symfonia eBiuro, bądź Symfonia Handel (H50) dostali możliwość kontynuowania pracy na programach z linii 2.0 do końca czerwca 2024 roku czyli do momentu wejścia KSeF. Co w wypadku gdy wdrożenie KSeF zostało ponownie przesunięte? Czy użytkownicy mogą kontynuować pracę na programach niewspieranych przez producenta?

 

Termin wdrożenia KSeF przesunięty

Minister finansów, stwierdził, że obecny stan przygotowań technicznych w Polsce do wdrożenia KSeF jest nie wystarczający. Obecny stan nie pozwala na bezpieczne wdrożenie korzystania z faktur ustrukturyzowanych. Minister Domański ocenił, jednak że KSeF jest w polskim systemie podatkowym potrzebny. Zaznaczył też, że będzie wprowadzony tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Przypominamy, że podatnicy VAT w Polsce mają możliwość korzystania z KSeF od 1 stycznia 2022 r. Natomiast obowiązek korzystania z faktur e-fakturowania przy użyciu KSeF dla większości podatników miał wejść w życie 1 lipca 2024 r.

Przesunięcie terminu wynika z wykrycia krytycznych błędów w systemie. Ogłoszony ma zostać przetarg na audyt zewnętrzny systemu, by dokładnie zidentyfikować i naprawić problemy.

Niestety, obecnie nie znamy terminu wdrożenia obowiązku KSeF. Minister finansów nie wskazał żadnej nowej daty uruchomienia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Według przekazanych przez niego informacji nową datę KSeF otrzymamy dopiero po wynikach audytu. Co więcej ministerstwo nie wyklucza naniesienia zmian legislacyjnych dot. KSeF.

Zobacz także: Termin wdrożenia obowiązkowego KSeF przesunięty!

Co dalej z programami linii Symfonia Start 2.0 oraz Symfonia 2.0?

Od 1 kwietnia 2023 roku zakończono wspieranie oraz aktualizacje do programów linii Symfonia Start 2.0 oraz Symfonia 2.0.

 • W skład programów z linii Symfonia Start 2.0 wchodzą: Mała Księgowość, Faktura, Handel, e-Deklaracje oraz e-Dokumenty,
 • Programy z linii Symfonia 2.0 to: Finanse i Księgowość, Handel Sprzedaż, Handel Sprzedaż i Magazyn, Środki Trwałe, e-Deklaracje oraz e-Dokumenty.

Wycofanie wsparcia i aktualizacji oznacza, że wszystkie usługi abonamentowe zostały z dniem 1 kwietnia 2023 roku zakończone. Dodatkowo w rozwiązaniach z Symfonii Start 2.0 oraz Symfonii 2.0 nie będą wydawane aktualizacje związane z obsługą KSeF. Kontynuować pracę można w Symfonia eBiuro lub w Symfonia Handel (H50)

Symfonia eBiuro to alternatywa dla rozwiązań Symfonia Start 2.0 oraz Symfonii 2.0. Aplikacja eBiuro będzie rozwijana i dostosowywana na potrzeby obsługi KSeF. Producent wychodząc na przeciw potrzebom klienta udostępnił możliwość przedłużenia sobie dostępu do programów z linii 2.0. Aby uzyskać przedłużenie, należy zakupić odpowiedni abonament na Symfonia eBiuro w abonamencie 360-dniowy oraz 720 dniowym. 

Dzięki inwestycji w eBiuro, dostęp do programów zostanie przedłużony do 20 czerwca 2024 roku lub jeżeli wejście KSeF zostanie ponownie przesunięte na inny termin, wsparcie przedłuży się do miesiąca poprzedzającego wejście KSeF w życie. Dostęp nie będzie dłuższy niż do 31 grudnia 2024 roku. – źródło https://symfonia.pl/przejdznaebiuro

Jak wiemy, dnia 19 stycznia 2024 wejście obowiązkowego korzystania z KSeF zostało przełożone na bliżej nieokreślony termin, według Ministra Finansów wdrożenie KSeF na pewno nie będzie miało miejsca w tym roku (2024). Zgodnie z powyższym komunikatem od producenta Symfonii można więc zakładać że dla posiadaczy abonamentu w programie eBiuro, dostęp do programów z linii 2.0 zostanie przedłużony do 31 grudnia 2024 roku.

 

 

Team Wercom

styczeń 2024
  Zapraszamy do kontaktu!

  Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godz. od 8:00 do 16:00.

  61 868 22 08

  biuro@wercom.pl

  Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
  ZAPISZ SIĘ
  close-link
  Newsletter ✉

  Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

  Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link

  Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

  Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
  Poproszę o link
  close-link