Skip to main content
Blog

Krajowy System e-Faktur (KSeF) – co zmieni w procesach sprzedażowych?

KSeF a zmiany w funkcjonowaniu firm

Krajowy System e-Faktur oznacza wiele zmian w procesach biznesowych firm, jedną z największych jest faktura ustrukturyzowana.

Zgodnie z Ustawą o VAT (art. 2 pkt 32a) faktura ustrukturyzowana jest to faktura wystawiana przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Każda faktura wystawiona za pomocą KSeF posiada numer umożliwiający identyfikację faktury w systemie.

W momencie wejścia w życie obligatoryjnego KSeF, każda wygenerowana faktura w dowolnym systemie informatyczny i przesłana do klienta (np. mailem) z pominięciem KSeF, w rozumieniu prawa dla urzędów skarbowych nie będzie dokumentem spełniającym kryteria ustawy i nie będzie podstawą do przeprowadzania rozliczeń księgowych.

Konieczne jest więc dostosowanie bieżącego oprogramowania biznesowego, w którym wystawiane i przetwarzane są faktury, do komunikacji z KSeF. Ważne, jest aby przedsiębiorcy możliwe wcześnie rozpoznali, czy dostawca użytkowanego przez firmę oprogramowania zapewnia integracje programu z KSeF.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) – podatkowe i biznesowe korzyści

KSeF a procesy sprzedażowe

W związku z wprowadzeniem obowiązkowego korzystania z KSeF (Krajowy System e-faktur), trzeba liczyć się z szeregiem zmian w poszczególnych procesach firmowych, także w tych związanych ze sprzedażą. Dotychczas to pracownicy działu sprzedaży trzymali w firmie pieczę nad całościowym wystawianiem dokumentów sprzedaży lub chociaż nad przygotowaniem danych do ich wystawiania.

Ważne jest, aby przed korzystaniem z KSeF upewnić się, że oprogramowanie biznesowe z którego firma korzysta jest kompatybilne z nowymi zmianami.

W wyniku wprowadzenia KSeF, w obecnie użytkowanym w firmie programie biznesowym wspomagającym procesy sprzedażowe konieczne będzie wprowadzenie funkcjonalności pozwalającej na przygotowanie e-faktury zgodnej z wymogami KSeF. Bez znaczenia będzie czy oprogramowanie handlowe przeznaczone jest wyłącznie do obsługi sprzedaży (np. w punkcie zbytu), czy program obsługuje także logistykę lub magazyny. Aby ułatwić integracje KSeF z zewnętrznymi systemami informatycznymi oraz aplikacjami system KSeF został wyposażony w tzw. interfejs programistyczny czyli API.

Pamiętaj!

Ważne, aby przed wejściem w życie obowiązku KSeF zorientować się czy oprogramowanie z którego na co dzień korzysta firma ma możliwość współpracy/integracji z KSeF. Jeżeli dostawca systemu nie wprowadzi odpowiednich zmian lub nie dostarczy ich na czas, konieczne będzie sięgnięcie po rozwiązania które wspomagają działalność w momencie obligatoryjnego KSeF.

Szczegółowe informacje na temat KSeF uzyskasz u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu!

Team Wercom

grudzień 2022

 

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link