Skip to main content
Blog

Krajowy System e-Faktur (KSeF) – podatkowe i biznesowe korzyści

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy działających w Polsce mogą wystawiać faktury poprzez KSeF. Obecnie forma taka jest dopuszczalna jako jedna z form dokumentowania sprzedaży, jest tak samo ważna jak faktura papierowa oraz już występujące w obrocie gospodarczym faktury elektroniczne. Do 2024 r., dopóki e-faktury są nieobowiązkowe przedsiębiorcy mogą korzystać i testować KSeF. Ministerstwo Finansów zachęca do testowania systemu, aby płynnie i bezproblemowo przejść na niego w momencie gdy będzie on obligatoryjny.

KSeF można obsługiwać przy pomocy specjalnie do tego stworzonych programów. Jednym z nich jest Symfonia KSeF. Więcej na ten temat TUTAJ.

E-faktura to kolejny ważny element uszczelnienia systemu podatkowego, a także wiele korzyści podatkowych i biznesowych dla podatników i gospodarki.

KSeF – korzyści podatkowe i biznesowe

  • Podatnicy otrzymają zwrot VAT szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni (z 60 na 40).
  • Łatwiejsze i szybsze korygowanie faktur.
  • e-Faktury w KSeF nie zgubią się, nie ulegną zniszczeniu, będą zawsze dostępne dla wystawcy i odbiorcy faktury oznacza to, że podatnicy nie będą musieli wystawiać duplikatów faktur
  • Obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną uproszczone, np. nastąpi ograniczenie obowiązków w JPK_VAT z deklaracją. W sytuacji, gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach.
  • Jednolity ustrukturyzowany wzór faktury to automatyzacja wielu procesów. Jednolity wzór dokumentów oznacza ułatwioną cyfryzację i automatyzację obiegu faktur pomiędzy podatnikami oraz ich księgowanie. Rozwiązanie to to nie tylko do szybsze i sprawniejsze dokumentowanie transakcji, ale także przyspieszenie realizacji płatności. Dodatkowo powszechny i dostępny dla wszystkich system szybkiego generowania, wystawiania i udostępnienia e-faktury to szybsze otrzymanie faktury
  • Obligatoryjne e-fakturowanie będzie miał także wpływ na usprawnienie obrotu gospodarczego przez wprowadzenie jednego standardu e-faktury, zamianę dokumentów papierowych i elektronicznych na dane cyfrowe, cyfryzację i automatyzację obiegu faktur pomiędzy podatnikami oraz ich księgowania. W wyniku takiego rozwiązania możliwe będzie nie tylko szybsze i sprawniejsze dokumentowanie transakcji, ale również przyspieszenie realizacji płatności.
  • e-Faktury są przechowywane i archiwizowane przez okres 10 lat. Pozwala to na duże oszczędności związane z brakiem obowiązku przechowywania tych dokumentów.

Obok korzyści podatkowych e-faktury to także szereg korzyści biznesowych. Przede wszystkim jest to zwiększenie szybkości wymiany danych w kontraktach między kontrahentami. Faktura wystawiona będzie udostępniania przez administracje dla odbiorcy praktycznie w czasie rzeczywistym. Jednolity ustrukturyzowany wzór faktury umożliwi automatyzacje procesów księgowych, w wyniku czego możliwa będzie oszczędność czasu pracowników. Wprowadzenie automatyzacji w tym obszarze pozwoli także na zredukowanie liczby pomyłek

KSeF to bezpieczeństwo

KSeF cyklicznie przechodzi szczegółowe testy bezpieczeństwa. Zarówno dane w ramach KSeF jak i sama komunikacja z KSeF są szyfrowane. Autoryzacja w systemie jest zabezpieczona na najwyższych dostępnych poziomach.

 

Szczegółowe informacje na temat KSeF uzyskasz u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu!

Team Wercom

grudzień 2022

 

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link