Skip to main content
Blog

Obowiązek KSeF coraz bliżej – porady ekspertów

Obowiązek KSeF coraz bliżej

Do końca bieżącego roku, wystawianie faktury w nowej ustrukturyzowanej formie jest dobrowolne. Jednak od II kwartału 2023 r. stanie się obligatoryjne.

O wprowadzeniu KSeF pisaliśmy już tutaj 

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów zaznaczało, że e-faktura ma nie tylko znacznie ułatwiać codzienną pracę firmom, ale być narzędziem zwalczającym wyłudzenia VAT.

 

KSeF sposobem na walkę z fałszywymi fakturami?

Nie wykluczone, że KSeF okaże się dobrym narzędziem do wykrywania nieprawidłowości, jednak dopiero czas i praktyka pozwolą stwierdzić czy organy używać będą KSeF do walki z przestępcami, czy też z uczciwymi podatnikami. Eksperci twierdzą, że do systemu wciąż będzie możliwe wprowadzenie dowolnej liczby sfałszowanych faktur. Jednocześnie obawiają się, że uczciwi podatnicy nadal będą nagminnie podejrzewani o to, że ich faktury potencjalnie mogą być puste. I jeśli nie będą w stanie przedstawić dostatecznych dowodów swojej niewinności, mogą mieć problemy z fiskusem.

 

Już dziś zacznij testować!

Według ekspertów warto już teraz zacząć intensywnie testować system, bo czasu na jego wprowadzenie pozostało niewiele. Zmiany dotyczyć będą całych przedsiębiorstw i procedur związanych z obiegiem dokumentów w organizacji. Konieczne więc będzie, aby podnieść świadomość pracowników.

Należy spodziewać się, że proces wdrożenia e-faktur będzie podobnym wyzwaniem dla przedsiębiorców jak wdrożenie JPK_V7M. W przypadku KSeF należy zakładać, że skutki ewentualnych błędów będą większe, ponieważ o ile JPK składany jest raz w miesiącu i istnieje możliwość poprawienia danych przed wysyłką to proces e-fakturowania odbywać się będzie na bieżąco w czasie rzeczywistym, trudnością więc będzie jego korygowanie.

Już w obecnym dobrowolnym systemie użytkownicy zauważają szereg kwestii problematycznych. Jednym z problemów jest nie zawsze poprawna data wystawienia faktury. Pierwotnie wpisuje się ją w momencie przygotowywania e-faktury. Nie zawsze jest jednak ona zgodna z dniem wystawienia, określonym w przepisach jako data przesłania faktury do KSeF. Należy spodziewać się, że takich dylematów przy masowym stosowaniu KSeF będzie coraz więcej. Wprowadzenie jednolitego standardu dla podatników krajowych uprości procesy księgowe w przedsiębiorstwach oraz obniży koszty administracyjne dopiero w dłuższej perspektywie.

 

Więcej informacji na temat KSeF uzyskasz u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu!

Team Wercom

czerwiec 2022

Leave a Reply

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link