Skip to main content
Blog

PIT-11 – jak zautomatyzować wysyłkę?

Osoba wypełniająca deklarację PIT

Pracodawca ma obowiązek umożliwić pracownikowi wgląd we wszystkie informacje płacowe na wniosek zatrudnionego. Mowa nie tylko i wyłącznie o samym wynagrodzeniu, ale również jego składnikach oraz potrąceniach. Często taki proces jest logistycznie skomplikowany, niejasny i czasochłonny. Aby go uprościć możliwe jest skorzystanie z tzw. elektronicznych pasków wynagrodzeń. Innym zbliżającym się wyzwaniem jest wysyłka PIT-11.

Elektroniczne paski wynagrodzeń umożliwiają wgląd we wszystkie interesujące pracownika informacje w ciągu kilku sekund. Ich generowanie i automatyczną wysyłkę gwarantują nowoczesne systemy informatyczne takie jak Symfonia oraz enova365. Z jednej strony można interesującą nas zawartość przekazać mailowo.  Z drugiej dzięki portalom do samoobsługi pracowniczej, osoba zatrudniona otrzymuje w nie wgląd w kilka sekund.

Innym z obowiązków pracodawcy jest dostarczenie zatrudnionym PIT-11, a uczynić należy to do końca stycznia. W przedsiębiorstwach, które nie korzystają z nowoczesnych systemów ERP, dokument taki przekazać można na dwa sposoby:

 – pracownik może być zaproszony do działu kadrowego i otrzymać zawartość za pisemnym potwierdzeniem odbioru,

 – dopuszczalne jest również dostarczenie PIT-11 drogą listowną, również za pisemnym potwierdzeniem odbioru.

Należy pamiętać, że również w tym przypadku przestrzegać trzeba wielu prawnych przepisów w tym ochrony danych osobowych. Metody tradycyjne dostarczenia dokumentów mogą w tym obszarze stwarzać potencjalne problemy. Również są bardziej czasochłonne, kosztowne (wydruk, dystrybucja) i skomplikowane logistycznie.

Ponownie alternatywą są portale do samoobsługi pracowniczej. Z ich pomocą przekazać PIT-11 można w kilka sekund. Takie informacje są odpowiednio zabezpieczone, dostęp do nich posiada wyłącznie pracodawca, czyli administrator danych osobowych oraz interesant, czyli osoba zatrudniona. Alternatywnie, nowoczesne systemy informatyczne pozwalają wysłać zaszyfrowany plik drogą mailową, bezpośrednio na skrzynkę pracownika. Taka operacja jest bardzo prosta, jeżeli o wykonanie, ale również bardzo bezpieczna.

Mimo, że do czasu dostarczenia pliku PIT-11 pozostaje jeszcze kilka miesięcy, warto przygotować się wcześniej i usprawnić ten proces.

Więcej informacji dot. systemów kadrowo-płacowych zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

 

Team Wercom

październik 2021

Leave a Reply

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link