Firmy z sektora MŚP w Polsce generują blisko co drugą złotówkę PKB. Łącznie stanowią znaczącą większość przedsiębiorstw w kraju – ponad 99%. Dane statystyczne pokazują, że pierwszy rok prowadzania działalności gospodarczej przeżywają z nich dwie na trzy firmy, co świadczy m.in. o dużej konkurencyjności na rynku. Dostęp do Internetu oraz postęp technologiczny sprawił, że potencjalny klient może wybierać produkty z całego świata. Niezależnie od miejsca, w którym się aktualne znajduje. W związku z tym, przedsiębiorstwa, a w szczególności MŚP muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami.
- W jaki sposób zdobyć nowych oraz zatrzymać przy sobie lojalnych klientów?
- Jak system informatyczny może pomóc przedsiębiorstwu w zdobyciu przewagi konkurencyjnej?
- Jak usprawnić procesy wewnątrz organizacji?
- Co należy zmienić, aby poprawić jakość obsługi klientów? Ile środków finansowych trzeba na to przeznaczyć?
To nieliczne z pytań, które zadają sobie osoby na kierowniczych stanowiskach w MŚP.
Duże znaczenie MŚP
Z roku na rok pozycja konkurencyjna małych i średnich przedsiębiorstw wzrasta, a ich liczba rośnie. MŚP pobudzają miejscową gospodarkę poprzez tworzenie m.in. miejsc pracy. Uzupełniają lokalne rynki w zakresie produkcji i świadczenia usług. Organizacje z tego sektora zmuszone są do funkcjonowania z dużymi konglomeratami, z którymi walka często nie jest wyrównana. Duże firmy najczęściej wygrywają ceną proponując klientowi atrakcyjniejszą ofertę. Wiele MŚP w ten sposób zostało doprowadzonych do bankructwa. Jednym z najczęstszych przypadków jest wybudowanie sieci popularnych marketów obok osiedlowych sklepów. Ze względu na niższą cenę, mnogość produktów oraz komfort zakupów, wygodę potencjalny odbiorca wybierze większy sklep. Lokalna drogeria zostanie zastąpiona działem z artykułami higienicznymi, sklep mięsny zamrażarkami i lodówkami wypełnionymi produktami z całego świata, a zamiast do piekarni, klient podejdzie do półki z pieczywem. Przetrwanie MŚP nie jest łatwe, jednak nie należy do niemożliwych. Sektor MŚP może odnosić korzyści z wybranych regulacji zgodnie z prawem gospodarczym.
Co mówi rynek?
Według Raportu ERP View rynek ERP w Polsce rozwija się znacząco, a proces digitalizacji zachodzi w większości branż. Tempo zmian jest różne, ponieważ inne obszary rozwijają się szybciej, a inne wolniej. Natomiast finalnie następuje progres. Co najważniejsze, w ostatnich latach to właśnie średnie firmy najczęściej inwestują w systemy informatyczne. Dostrzegły bowiem, że proces cyfryzacji jest nieunikniony i aby być w branży, trzeba się szybko dopasować i poczynić inwestycję, które w niedługiej przyszłości zaowocują np.: osiągnięciem przewagi konkurencyjnej, wzrostem jakości obsługi klienta czy pozyskaniem nowych klientów.
Dane z Eurostatu przedstawiają, że w ciągu dwóch ostatnich lat średnie nasycenie systemami klasy ERP w polskich przedsiębiorstwach wzrosło o 3 punkty procentowe. Potwierdza to, że coraz więcej funduszy jest przekazywanych na zaawansowaną działalność IT. Poniekąd świadczy to o tym, że polskie firmy osiągają biznesową dojrzałość i konkurencyjność.
System ERP dla MŚP
Rozwiązania informatyczne to zdecydowanie nie tylko oprogramowania dla dużych spółek. Wzrasta świadomość przedsiębiorców na temat innowacyjności i usprawniania pracy organizacyjnej w firmach. Zdaniem Panorama Consulting Solutions Research Report około 70% podmiotów przyznaje, że system ERP spełnia ich oczekiwania. Potwierdza to wzrostową tendencję popularności tego systemu, który nie jest stworzony wyłącznie dla dużych firm. Ważna jest funkcjonalność i korzyści, które organizacja może osiągnąć. Jakie?
- praca na wspólnej bazie nawet dwóch modułów znacznie poprawiła efektywność i przepływ informacji w przedsiębiorstwie,
- nieustanny wgląd w aktualną sytuację finansową firmy,
- efektywny obieg dokumentów,
- ułatwienie zarządzania, poprzez zwiększenie kontroli nad procesami zachodzącymi w firmie,
- poprawa bezpieczeństwa danych,
- optymalizacja stanów magazynowych– rezygnacja z nierentownego wykorzystania ograniczonych przestrzeni magazynowych,
- dostęp do swojej firmy niezależnie od miejsca położenia- rozwiązania IT umożliwiają pracę na laptopie, komputerze stacjonarnym, tablecie czy smartphone.
W pigułce:
Systemy klasy ERP są coraz bardziej popularne wśród MŚP. Rozwiązanie nie jest tylko narzędziem, z którego korzystają wielkie przedsiębiorstwa. Rozwój technologiczny oraz dynamizm ekonomiczny spowodował, że systemy potrafią odpowiadać bezpośrednio na potrzeby firmy najczęściej, niezależnie od jej specyfikacji. Aktywnie i kompleksowo wspierają w codziennym działaniu procesy zachodzące w obszarze jego funkcjonowania. Coraz więcej przedsiębiorstw uświadamia sobie, że współcześnie, aby stać się liderem w danej branży, należy być „dwa kroki przed konkurencją”.
Team Wercom
grudzień 2021