Skip to main content
Blog

Kolejne przesunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSeF – 1 lipiec 2024 r.

16 lutego 2023 r. miała miejsce konferencja uzgodnieniowa projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechnego systemu rozliczania. W spotkaniu udział wzięli: szef Krajowej Administracji Skarbowej mł. Insp. Bartosz Zbaraszczuk, zastępca szefa KAS Mariusz Gojny, dyrektorzy departamentów Ministerstwa Finansów, a także przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, doradców podatkowych oraz księgowych. Na spotkaniu zaprezentowano docelowy model KSeF, uwzględniający korekty projektu wprowadzone po konsultacjach publicznych.

Zmiany uwzględniają postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych oraz biegłych rewidentów, sektora IT, a także resortu infrastruktury.

Główne zmiany dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur:

 • Przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipiec 2024 r.
 • Wydłużenie terminu na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur dla podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT o dodatkowe pół roku – dla tych podmiotów e-faktura obligatoryjna będzie od 1 stycznia 2025 r.
 • Do grudnia 2024 r. faktury z kas fiskalnych będą mogły być wystawiane w obecnej formie
 • Do 31 grudnia 2024 r. paragon z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona
 • Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF
 • Wyłączono z KSeF także bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych)
 • Stosowany do przeliczenia na PLN kurs waluty obcej zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF
 • W przypadku wystąpienia awarii po stronie podatnika będzie możliwość wystawienia faktur w trybie offline poza Krajowym Systemem e-Faktur oraz dostarczenie jej do KSeF w następnym dniu roboczym
 • Doprecyzowano daty wystawienia oraz inne kwestie ważne dla procesu wystawiania faktur w przypadku awarii oraz w trybie offline
 • W okresie awarii, a także w trybie offline będzie dopuszczone wystawianie faktur korygujących
 • Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
 • Zlikwidowano noty korygujące w KSeF i poza KSeF

KSeF a rozwój biznesu

Wprowadzenie e-faktur umożliwi optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów oraz wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Ustrukturyzowane dane z faktur, to nowy standard oznaczający przyspieszenie oraz dalszą automatyzacja procesowania dokumentów, a także ich archiwizowania. W wyniku szybszego procesowania dokumentów możliwe jest zmniejszenie kosztów działalności. Podatnicy będą na bieżąco dysponować informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów.

Korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (lub korzystania z OCR) pozwoli to na oszczędność czasu. Dodatkowo e-faktury pozwalają ograniczyć błędy ludzkie przy wypisywaniu dokumentów.

Co więcej podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT. Termin zwrotu zostanie skrócony o 20 dni, z 60 na 40. Nie będą też mieli obowiązku generowania plików JPK_FA.

KSeF – testuj już dziś!

Od stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy mają możliwość testować wystawianie faktur poprzez Krajowy System e-Faktur. e-Faktura obecnie jest jedną z dopuszczonych norm dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych np. w formie PDF.

Ministerstwo Finansów już udostępniło aplikację e-Mikrofirma oraz Aplikację Podatnika KSeF – bezpłatne narzędzia dostosowane do KSeF. Dodatkowo w trakcie przygotowywania jest aplikacja mobilna KSeF pozwalająca na wystawianie faktury na przenośnych urządzeniach tj. telefon czy tablet.

 

Więcej informacji na temat KSeF uzyskasz u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu!

Team Wercom

luty 2023

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link