Skip to main content
Blog

Termin na złożenie zeznania CIT przesunięty

By 28 marca, 20233 kwietnia, 2023No Comments
zmiana terminu CIT
16 marca 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie przesunięcia terminów złożenia rocznego zeznania podatkowego CIT. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 21 marca 2023 r. poz. 520. Wyznaczono nowy termin złożenia rocznego zeznania podatkowego (CIT-8, CIT-8AB) oraz zapłaty należnego podatku. Wydłużono także termin złożenia informacji CIT-ST.

 

Termin na złożenie CIT przesunięty

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 marca termin na złożenie deklaracji CIT przesunięto do 30 czerwca 2023 r. Przedłużeniu podlegają ustawowe terminy na:

  • Złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym, który zakończył się między 1 grudnia 2022 a 28 grudnia 2023 r. (dotyczy deklaracji CIT-8 i CIT-8AB);
  • Wpłatę należnego podatku wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu a sumą zapłaconych zaliczek za okres od początku roku.

Warto zwrócić uwagę, że nie przedłużono terminów sprawozdawczych wynikających z ustawy o rachunkowości. W latach poprzednich odbywało się to na podstawie delegacji zawartej w ustawie covidowej i było związane z pandemią.

Zgodnie z rozporządzeniem zmiana ma zastosowanie do wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. Ci podatnicy mają wydłużony termin złożenia zeznania i zapłaty podatku.

Termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek tzw. estoński CIT także podlega przedłużeniu.

Ponadto, przedłużeniem terminu objęci zostali podatnicy ryczałtu od dochodów spółek, których pierwszy rok opodatkowania estońskim CIT-em rozpoczął się w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 1 marca 2023 r.

Dodatkowo przedłużony został termin na złożenie informacji CIT-ST. Tak jak w przypadku CIT-8 nowy termin złożenia CIT-ST to 30 czerwca 2023 r.

Najważniejsze terminy

Podsumowując ostateczne terminy sprawozdawcze za 2022 r. to (gdy rok obrotowy jest równy kalendarzowemu):

  • Sporządzenie sprawozdania finansowego – 31 marca 2023 r.
  • Zatwierdzenie sprawozdania finansowego – 30 czerwca 2023 r.
  • Złożenie sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym – 15 lipca 2023 r.

Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego będzie taki sam jak termin na złożenie zeznania CIT-8. Informacje o podatku zawarte w CIT-8 będą zgodne z danymi w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym.

 

Więcej informacji na temat wysyłki deklaracji CIT u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu!

Team Wercom

marzec 2023

Źródło: www.gov.pl

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link