Skip to main content
Blog

Token KSeF – co to takiego?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie obowiązkowy już od lipca 2024 r. Wprowadzenie obligatoryjnego korzystania z e-faktur oznacza nie tylko nowe wyzwania ale także nowe możliwości. Jednym z kluczowych elementów tej zmiany jest wprowadzenia tokenu uwierzytelniającego KSeF.

Zobacz także: Dlaczego warto przejść na KSeF już teraz?

Token KSeF – co to takiego?

Token autoryzacyjny to specjalny sposób logowania się do KSeF. W odróżnieniu od podpisu kwalifikowanego, ePUAPu i pieczęci elektronicznej, token nie wymaga udziału użytkownika aby wysłać fakturę do KSeF lub pobrać z niego dokumenty zakupowe. Jest to 40-cyfrowy ciąg znaków, który przypisany został do konkretnego podmiotu i określonego zakresu uprawnień.  Token można wygenerować do:

  • Wystawiania faktur,
  • Przeglądania faktur
  • Obu tych czynności

Wygenerowany token może zostać zintegrowany z technicznym rozwiązaniu obsługującym KSeF. Przykładowo z programem do automatyzacji księgowości i systemami do zarządzania firmą. Integracja systemu z KSeF pozwoli na automatyczne otwieranie sesji w systemie KSeF bez udziału użytkownika, który ten token wygenerował i przekazał zewnętrznemu podmiotowi.

Zobacz także: Krajowy System e-Faktur – jakie zmiany w biurach rachunkowych?

Token KSeF – proces generowania

Aby zintegrować obecnie używane oprogramowanie z systemem Krajowego Systemu e-Faktur, należy wygenerować własny token. Zrobić to można poprzez wejście na oficjalna stronę Ministerstwa Finansów, następnie wprowadzić NIP firmy dla której chcemy wygenerować token oraz wybrać metodę uwierzytelnienia np. profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. Po zalogowania na konto konieczne jest wybranie opcji „generuj token”.

Bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych elementów w prowadzeniu biznesu w świecie cyfrowym jest bezpieczeństwo. Token KSeF to gwarancja, że każda transakcja oraz komunikacja z systemem jest autoryzowana przez odpowiednią osobę. Jeżeli jednak zaistnieje potrzeba unieważnienia wygenerowanego tokenu, wystarczy odwiedzić swoją listę wygenerowanych tokenów w KSeF i wybrać odpowiednią opcję. Token, nie posada określonej daty ważności, ani nie jest przypisany do konkretnej aplikacji.

 

Więcej informacji na temat integracji Krajowego Systemu e-Faktur uzyskasz u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu!

Team Wercom

październik 2023

 

Nowa deklaracja JPK_V7 (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Aby otrzymać newsletter, podaj swój e-mail
ZAPISZ SIĘ
close-link
Newsletter ✉

Pracownicze Plany Kapitałowe Sage Symfonia (Webinarium) 

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Niech faktury księgują się same- SaldeoSMART (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

e-Pracownik Sage Symfonia (Webinarium)

Aby otrzymać nagranie, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link

Eksport faktur do programu Symfonia Finanse i Księgowość

Aby zobaczyć tutorial, podaj swój e-mail
Poproszę o link
close-link