Rozprzestrzenianie się COVID-19 zrewolucjonizowało świat, Europę, a także Polskę. Jednym ze „skutków ubocznych” tych czasów okazało się upowszechnienie pracy zdalnej wśród przedsiębiorstw. Już ponad dwanaście miesięcy, firmy muszą mierzyć się z nowymi wyzwaniami, dodatkowymi obostrzeniami i przeszkodami w prowadzeniu swoich działalności. Za przykład może posłużyć nałożona na pracownika kwarantanna, która uniemożliwia fizyczne podróżowanie się do miejsca pracy. Pomimo pełnej dyspozycji do wykonywania obowiązków służbowych, poprzez zakaz przemieszczania się jest niemożliwe. W związku z tym, forma pracy zdalnej jest coraz bardziej popularna. Dodatkowo, znaczna większość przedsiębiorstw korzysta z formy hybrydowej, która częściowo minimalizuje ryzyko kontaktu z pracowników ze sobą.
Więcej informacji na temat możliwości świadczenia obowiązków służbowych znajduje się w naszych artykułach, m.in. „Jak zorganizować pracę zdalną w przedsiębiorstwie?” lub „Praca zdalna”.
Dotąd, ustawodawstwo nie przewidziało konkretnych przepisów dot. pracy zdalnej oraz rozproszonej. Zaproponowany przez rządzących „Polski Ład” przewiduje wprowadzenie szczegółowych uregulowań w tej kwestii. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało plan zmian w Kodeksie Pracy. Projekt ma wejść w życie w III kwartale 2021 roku. Obecne przepisy dot. pracy rozproszonej są stosowane tylko na czas obowiązującego stanu zagrożenia epidemicznego, zgłoszonego w związku z COVID-19 do 3 miesięcy po ich zniesieniu. Ustawy zagwarantują bezpieczeństwo i ochronę dla osób wykonujących pracę z domu. Zmiany wprowadzone do Kodeksu Pracy uwzględnią wszystkich pracobiorców, jak i pracodawców do których zastosowanie jest ustalone w zasadach prawa pracy.
Co więc przewiduje najnowszy projekt?
- Praca zdalna będzie mogła odbywać się całkowicie lub częściowo we wskazanym otoczeniu przez pracobiorcę. Za uzgodnieniem ze zwierzchnikiem miejsce wykonywanych czynności służbowych musi być obszarem zamieszkiwanym przez pracownika z użyciem środków bezpośredniego komunikowania się na odległość.
- Powyższe uzgodnienia będą dopuszczalne zarówno przy zawieraniu umowy o pracę, ale również w trakcie zatrudnienia. Projekt ustawy będzie określał pewną grupę pracowników, których wniosek o wykonywanie pracy z domu będzie dla zarządu co do zasady wiążący- są to etatowcy, którzy wychowują dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia.
- Na wniosek zatrudnionego domowe biuro będzie mogło mieć charakter okazjonalny, czyli na określony czas (wymiarze 12 dni w skali roku).
- „Polski Ład” zawiera również zakaz wypowiedzenia pracownikowi umowy o zatrudnieniu z uwagi na odmowę wykonywania czynności służbowych w strukturze rozproszonej i chroni przed dyskryminacją reszty kadry, która na taki rodzaj świadczenia obowiązków zawodowych się nie zdecydowała. Pracodawca będzie zobowiązany dostarczyć dla personelu niezbędne materiały i narzędzia do wykonywania powierzonych zadań z dala od biura.
- Każda instytucja zatrudniająca będzie miała obowiązek zapewnić pracownikom pomoc techniczną oraz szkolenia podstawowe do wykonywania należnych zobowiązań.
- Założenie wprowadza istotną zmianę dla dyrekcji, dającą możliwość, aby wszystkie wnioski złożone przez pracobiorcę mogły być składane w postaci papierowej i elektronicznej, zatem także drogą mailową.
Szczegóły dot. uregulowań w zakresie pracy zdalnej znajdą Państwo: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/polski-lad-pakiet-projektow-i-dzialan-przygotowanych-przez-mrpit-w-obszarze-gospodarki-i-biznesu
Praca zdalna- jak to wygląda w praktyce?
Praca zdalna posiada obopólną korzyść. Pracodawca może zamienić koszty związane z wynajęciem przestrzeni biura, na cele rozwojowe firmy- szkolenia pracowników, delegacje, programy motywacyjne, a pracownik koszty dojazdu do pracy na kursy doszkalające i oszczędność czasu przeznaczanego na dojazdy. Home office wiąże się przede wszystkim z większą samodyscypliną pracownika i zaangażowaniem, a co najważniejsze z odpowiedzialnością za wykonane pracę. Odwołując się do naszych doświadczeń związanych z wdrożeniami systemów do pracy zdalnej w przedsiębiorstwach, wiemy, że funkcjonalność modułów oraz możliwości konfiguracyjne są kluczowe. Znamy potrzeby naszych klientów, wiemy czego od nas i od systemu oczekują. Obecnie jest to przede wszystkim mobilność, która pozwoli na pracę zdalną i co najważniejsze nie zakłóci pracy ich przedsiębiorstwa. Zeszłoroczne badania statystyczne pokazują, że coraz więcej pracowników korzysta z możliwości pracy jaką jest home office, więc oprogramowanie umożliwiające prace zdalną jest niezbędne. A badania dowodzą, że osoby pracujące z domu osiągają o 13% lepsze wyniki niż te, które stacjonarnie w biurze.
Więcej informacji zasięgną Państwo u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.